Vláda dnes schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). Novely musí je ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident, aby začaly platit. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.
„Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve,“ uvedla ministryně.
Příspěvek k náhradě mzdy či platu pro lidi v izolaci a karanténě, který Maláčová nazývá „izolačkou“, se vyplácel už od března do konce června. Měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. K náhradě 60 procent redukovaného příjmu se má podle návrhu platit až 370 korun na den, a to až 14 dnů. Celkem s tímto bonusem by ale lidé neměli pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak má odečíst ze sociálních odvodů. Opatření by mělo být možné využít až do konce června příštího roku.
Podle návrhu by se pobírání ošetřovného při nařízeném uzavření tříd či škol mělo prodloužit z běžných devíti dnů na celou dobu karantény. Dávka z nemocenského pojištění se měla zvednout ze 60 na 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka by nesměla být nižší než 400 korun. Ošetřovné by se neposkytovalo za dny prázdnin či ředitelského volna. Krizové ošetřovné by pobírali i lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze by měli mít nárok i takzvaní dohodáři. Opatření má podle návrhu fungovat do konce února příštího roku. Podobná pravidla platila už v minulém a předminulém školním roce.
Podle podkladů k návrhu o karanténním bonusu nařízených karantén rychle přibývá. „V září 2021 šlo asi o 7000 případů, v říjnu potom již o asi 25.000 případů a do poloviny listopadu o více jak 60.000 případů. Je tedy zřejmé, že za celý měsíc listopad tento počet výrazně přesáhne 100.000 případů,“ uvedlo ministerstvo práce. Pokud by podle něj byla nynější vlna epidemie podobná jako letos na jaře, náklady na příspěvek k náhradě mzdy by mohly činit asi 1,2 až 1,3 miliardy korun. Pokud by se příští rok na jaře epidemická vlna opakovala, potom by se náklady zvýšily ještě o další 1,1 až 1,2 miliardy korun, uvedlo v podkladech ministerstvo.
Na zvýšení a prodloužení ošetřovného by mohlo být od začátku listopadu do konce února potřeba asi čtvrt miliardy korun. Autoři novely počítali v průměru s 2000 případy měsíčně.
Ministerstvu práce peníze na nemocenské dávky chybí. K 10. listopadu vyčerpalo 96 procent vyčleněné letošní sumy, tedy 45,5 miliardy korun. Žádalo o posílení celkové částky.
Plošné testování v ZŠ a SŠ bude každé pondělí
Vláda dnes také schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Na twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že by mělo pokračovat do konce února.
„Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí,“ uvedl dnes Plaga na twitteru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude účinnost nového opatření od 6. prosince a naváže na již dříve schválené dvě vlny plošného testování 22. a 29. listopadu. „Nyní tedy od dalšího týdne každé pondělí bude probíhat screeningové testování ve školách v zásadě za stejných podmínek (jako dříve),“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Již ve čtvrtek uvedl, že stát pro školy zajistí antigenní testy a očkovaní se testovat nebudou.
Babiš dnes potvrdil čtvrteční vyjádření Plagy, že k zajištění dostatečného počtu testů chce stát využít možnosti doobjednat 1,6 milionu testů z předchozí zakázky, kterou v červenci vyhrála firma Batist Medical. „Pan (předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel) Švagr to dostal za úkol a vypadá to, že ta opce dopadne, tudíž bychom měli pokrytý (testy) i ten 6. prosinec,“ řekl premiér v demisi. Na jednání vlády v pondělí podle něj mají všichni ministři předložit požadavky na testy nejen pro školy do konce února. Plaga již avizoval, že vládě navrhne, aby se školám podobně jako na jaře zajistilo vedle antigenních testů opět i proplácení přesnějších PCR testů.
Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice. Záměr ukončit testování ve školách ale kritizovali odborníci, kteří vyzývali k tomu, aby se vláda kompletně inspirovala takzvaným bavorským modelem, který testování ve školách zahrnuje.
Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová ve čtvrtek uvedly, že s pravidelným testováním žáků na covid-19 souhlasí. Podle nich může přispět k zajištění lepší bezpečnosti a chodu škol. Podle Plagy a předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby (ODS) mělo rozhodnutí o testování přijít dřív, jak to požadovaly ministerstvo školství a kraje.
V části škol se testovalo už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 23 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou.