Vláda otevře papírnictví, chce prodlužit nouzový stav. Babiš znovu nebyl na tiskové konferenci

vlada.cz

Alena Schillerová po jednání vlády | FOTO: vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci po jednání vlády oznámila, že podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek 500 korun denně, tzv. kompenzační bonus, a to zpětně. Předseda vlády Andrej Babiš před novináře opět nedorazil. Od úterý znovu otevřou papírnictví a obchody s dětskými oděvy a obuví. Ministr vnitra Jan Hamáček sdělil, že vláda požádá poslaneckou sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu o třicet dní.

Nárok na kompenzační bonus 500 korun denně mají aktuálně podnikatelé s předmětem činnosti v přímo omezených, případně zcela uzavřených oblastech ekonomiky, a to za každý den omezení. Tato činnost musí být za rozhodné období měsíců června až září 2020 pro daného žadatele dominantním zdrojem obživy.

archiv

Vedle přímo poškozených podnikatelů mohou o „bonus“ požádat i ti, kteří jsou na zavřená odvětví nejméně z 80 procent navázáni, a to buďto dlouhodobým dodavatelsko-odběratelským vztahem, anebo je jejich činnost nerozlučně spjata s uzavřenou provozovnou.

Vláda také požádá poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Ten je podle ministra vnitra Jana Hamáčka a ministra zdravotnictví Jana Blatného potřeba prodloužit hlavně kvůli riziku rychleji se šířící nové mutace koronaviru.

Ministr zdravotnictví řekl, že kdyby se všechna protiepidemická opatření uvolnila, byla by během několika týdnů trojnásobně překročena kapacita českých nemocnic. Vláda taktéž schválila vybudování velkokapacitního očkovacího centra v prostorech O₂ universum v Praze 9. Mělo by se zde očkovat až deset tisíc lidí denně.

Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít. Na tiskové konferenci to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Premiér Babiš v neděli v České televizi avizoval, že by otevřít mohly i obchody se spodním prádlem, těm ale zatím výjimka udělena nebyla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner