Vláda plná plagiátorů: Slovenský premiér Matovič měl opsat diplomku. Jsem zloděj, připustil

Slovenský premiér Igor Matovič je dalším politikem současné vládní koalice, který čelí obvinění z plagiátorství. Podle slovenského Denníku N premiér ve své diplomové práci z roku 1998 opisoval ze dvou knih, které řádně neocitoval, a výsledek vydával za své dílo.

Igor Matovič vystudoval fakultu managementu Univerzity Komenského v Bratislavě. Diplomovou práci napsal na téma Daňový systém a jeho vliv na podnikatelské subjekty.

„Upřímně netuším, jestli jsem před 22 lety ve své diplomce něco necitoval a kolik toho bylo. Jestli to tak je, tak jsem ukradl něco, co mi nepatřilo, de facto jsem v této věci zloděj, je to smutné a určitě ne na chválu,” píše Matovič v úvodu svého vyjádření, které zveřejnil na Facebooku.

Pavel Hofman

„Nikdy jsem se svým titulem nechlubil, nikdy jsem si ho iniciativně nikam nepsal a ani do občanky jsem si ho nedal, až policisté hlavou kroutili. Proč? Protože jsem školu poslední dva ročníky doslova flákal a veřejně jsem to x-krát přiznal,” pokračuje Matovič. Opisování zdůvodnil tím, že v posledních dvou letech studia již sám podnikal, zaměstnával 2000 lidí a školu odsunul na vedlejší kolej. 

„Na ty dva roky vůbec nejsem hrdý. Nechodil jsem na přednášky a na cvikách jsem byl často duchem nepřítomný nebo myšlenkami v mojí firmě. Jestli jsem si zvykl opisovat? Zvykl. Často? Když jsem se nestihl naučit, tak určitě, jak se dalo. Bylo to správné? Nebylo,” popisuje premiér závěr svého studia.

Matovič prohlásil, že je připraven odstoupit. Nejdřív chce ale splnit vše, co před volbami slovenským občanům slíbil. „Omlouvám se všem studentům, kteří dokázali vystudovat bez jediného opisování, napovídání a jiných fintiček. Upřímně vás obdivuji,“ napsal v závěru statusu.

Matovič není prvním členem současné slovenské vládní koalice, který čelí nařčení z plagiátorství. Obviněn byl i předseda parlamentu Boris Kollár. Před necelým měsícem prohlásil, že kvůli obvinění z plagiátorství nebude používat svůj magisterský titul. Podle slovenského Denníku N ve své diplomové práci okopíroval desítky stran z publikace svého školitele. Omluvit se a odstoupit nehodlá, školitel prý s použitím materiálů souhlasil.

V roce 2018 Slovenskem zahýbala kauza plagiátorství Andreje Danka, Kollárova předchůdce na pozici předsedy parlemantu. Podle Denníku N svůj titul JUDr. získal za diplomovou práci kompletně opsanou z pěti knih. V práci navíc úplně chyběl seznam použité literatury. Nařčení z plagiátorství čelila i poslankyně hnutí Jsme rodina a matka jednoho z deseti Kollárových dětí Petra Krištúfková. Ve své bakalářské práci měla použít celé pasáže článků i s chybami, které byly v původních textech. Práci obhájila na stejné škole jako Kollár.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner