Premiér Andrej Babiš při návštěvě Indie otevřel provoz podniku Technicoat a prohlásil přitom, že jeho vláda podporuje rodinné firmy. Nabízí se ovšem otázka, koho tím myslel. Dosavadní praxe prokazuje, že nikoli rodinné farmy a malé výrobce.
[ctete postid=“231325″ title=“Stát utahuje šrouby. Celníci budou moci kontrolovat EET jako skrytí agenti“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Schillerová-sněmovna-daně-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Alena Schillerová prosazuje další posílení státní represe. “ permalink=“http://forum24.cz/stat-utahuje-srouby-celnici-budou-moci-kontrolovat-eet-jako-skryti-agenti/“]231325[/ctete]
Premiér se při své asijské cestě zúčastnil otevření vývojového centra Škody Auto a výrobny plastových povlaků firmy Technicoat, zaměstnávající dvacet lidí. V prostorách této společnosti prohlásil, že jeho kabinet podporuje rodinné podniky. „Tato investice je příkladem, jak máme investovat,“ uvedl s tím, že Česko je malá země, ale má mnoho kreativních a inovativních lidí.
Klišé a kecy
Krátce před sněmovními volbami v roce 2013 prohlašoval něco jiného. „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ vmetl do tváře řediteli Jihomoravského inovačního centra Jiřímu Hudečkovi při volební zastávce v Brně.
Sice se poté snažil tyto výroky žehlit, protože urazil více než milion podnikatelských subjektů, které lze zařadit do kategorie malých a středních firem. Dávají práci 60 procentům všech zaměstnanců a vytvářejí více než třetinu hrubého domácího produktu.
Nicméně s odstupem času se ukázalo, že svoji těžko skrývanou averzi vůči sice finančně slabší, ale vitální konkurenci nezměnil. To dostatečně prokázal ve vládě drábovským přístupem stupňující se státní represe, citelně dopadající především na malé a střední podnikatele. Proto nelze jeho slovům o podpoře rodinných firem příliš věřit.
Přitom by to premiér mohl dokázat poměrně snadno. Pokud by jeho vláda odbourala příkrov zbytečných regulací a nových administrativních povinností a snížila náklady práce. Tím by pomohla všem, ale zatím dělá pravý opak.
Lobbing agrobaronů
Svým slovům by dostál i tím, pokud by podpořil návrh eurokomisaře Phila Hogana na zastropování zemědělských dotací pro další rozpočtové období EU. Evropská komise chce změnit systém přidělování dotací, aby více podpořila podnikání drobných farmářů.
„Současný systém zemědělských dotací z EU, který je vázaný na počet hektarů a počet hospodářských zvířat, tak jak je nyní nastaven, zcela jednoznačně a prokazatelně podporuje velké hráče na úkor menších subjektů,“ potvrzuje tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.
„Přispívá k tomu také dlouholetá snaha a lobbing velkých a super velkých podniků o výměře desítek tisíc hektarů, které mají v Česku hluboké zastání a maximální politickou podporu,“ dodává a jmenuje premiéra Andreje Babiše, ministra zemědělství Miroslava Tomana, Agrární komoru a Zemědělský svaz.
„Statistiky OSN i Evropské unie konstatují, že zemědělská produkce ve světě i v EU stojí na rodinných farmách,“ přivítal návrh komise předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Farmáři si od změn slibují, že financování celého sektoru bude spravedlivější. Dnes totiž dochází k absurdní situaci, že 90 procent dotací u nás pobírá 200 velkých podniků z celkového počtu 48 tisíc zemědělských subjektů.
Komise navrhuje omezit přímé platby od 60 tisíc eur výš, s maximální hranicí 100 tisíc eur na jednu firmu. Nejvyšší sazbu by tak měly firmy s výměrou zemědělské půdy do 300 hektarů, potom by se snižovala a po dosažení stropu zastavila.
Dědictví kolektivizace
Babišova vláda ale nechce o této reformě ani slyšet. Česká republika má vlivem důkladné komunistické kolektivizace nejvyšší průměrnou rozlohu zemědělské půdy na jednu firmu v EU a je v ní nejvíc velkopodniků, jež často vznikly z bývalých JZD. Jenže tuzemští agrobaroni v této extenzi pokračují. Zdaleka nejvíce půdy obdělává Agrofert v rozloze 103 tisíc hektarů, přičemž v roce 2006 měl „jen“ 13 tisíc hektarů.
Neplatí přitom argument ministra Tomana, že těmto molochům hrozí diskriminace, protože podmínky by byly pro všechny stejné. O podobě evropských dotací se má rozhodnout do konce roku, a Babišova vláda si dokonce vtělila odmítnutí zastropování do programového prohlášení.
Rodinné firmy? Agrofert a Agrotrade
Co z toho vyplývá? Premiér Babiš si pod pojmem rodinná firma zjevně představuje něco jiného. Rodinnou firmou je samotný holding Agrofert, pobírající největší tuzemské a evropské dotace a bohatě čerpající z veřejných zakázek. Momentálně je vložen do dvou svěřenských fondů, do jejichž vedení premiér dosadil svoji manželku Moniku.
Rodinným podnikem je i luxusní hacienda Čapí hnízdo pořízená částečně z peněz daňových poplatníků, kterou vlastnily premiérovy děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš mladší. Do obchodů s Agrofertem je zapletený i bratr Moniky Babišové Martin Herodes, přičemž celá rodina je dnes obviněna z podílu na dotačním podvodu.
[ctete postid=“230739″ title=“Vadí mi debaty o kauzách premiéra. Zapíše se do historie, tvrdí Charanzová“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Charanzová-2-385×230.jpg“ excerpt=“„Je to naše nejlepší a nejschopnější tvář, má obří zkušenosti,“ chválí Ditu “ permalink=“http://forum24.cz/vadi-mi-debaty-o-kauzach-premiera-zapise-se-do-historie-tvrdi-charanzova/“]230739[/ctete]
Rodinnou firmou je i konsorcium s podobným názvem, Agrotrade, které se stejně jako Agrofert dlouhodobě pohybuje v potravinářském a hlavně drůbežářském průmyslu. Agrotrade ovládá dynastie Tomanů, jejíž hlavou je bývalý ministr zemědělství v několika komunistických vládách, Miroslav Toman starší.
Zatímco bývalý komunistický aparátčík, ovládající 80 procent společnosti Agrotrade, a syn Zdeněk řídili rodinné firmy, jeho bratr Miroslav působil už dříve ve vládách sociální demokracie, a vedl lobbistické organizace Agrární a Potravinářskou komoru. Jistil tedy rodinný byznys, včetně rozdělování dotací, z funkcionářských pozic.
Společný střet zájmů
Co mají ještě Agrofert a Agrotrade společného kromě toho, že je ovládají rodinné klany členů vlády? Vyšetřování střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana mladšího Evropskou komisí. Kvůli Babišovi se mimořádně sešel Evropský parlament a nyní probíhají audity jeho firem čerpajících evropské dotace od roku 2012.
Rodinná firma Agrotrade se rovněž dostala do problémů poté, co byla přijata přísnější evropská pravidla vymezující střet zájmů. „Zdá se, že existují důkazy, že Miroslav Toman ve své roli ministra zemědělství ovlivňoval podmínky pro přidělení dotací od Státního zemědělského intervenčního fondu,“ píše se v dokumentu Evropské komise.
Nehledě na to, jak tato šetření dopadnou, je tedy jasné, jaké rodinné firmy vláda v reálu podporuje. Vše ostatní jsou slovy současného premiéra „klišé a kecy“.