Vláda projedná prodloužení nouzového stavu o tři měsíce. Potřebujeme ho, řekl Rakušan

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan (Úřad vlády ČR)

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda bude odpoledne jednat o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce. S tímto návrhem jde na jednání vlády vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN), informoval podle České televize Jakub Veinlich z tiskového odboru úřadu vlády. Vláda pro prodloužení bude potřebovat souhlas sněmovny. Kabinet by měl na středečním jednání rozhodnout také například o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří ubytují uprchlíky, ale i o bodech týkajících se materiální pomoci Ukrajině.

Kabinet zatím 4. března vyhlásil nouzový stav vyhlásil na 30 dnů 4. března. Za více než tři týdny od počátku ruské invaze na Ukrajinu počet uprchlíků v Česku dosáhl podle úterního výroku premiéra 300 tisíc. Polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. O možnosti prodloužit nouzový stav na delší dobu jednal podle Veinlicha už v pondělí Ústřední krizový štáb. Návrh vychází ze stavu uprchlické krize, jejíž důsledky neskončí za měsíc, uvedl.

()

Opoziční hnutí ANO prodloužení nouzového stavu blokovat ve sněmovně podle dřívějších vyjádření nechce, SPD návrh naopak nepodpoří. Rakušan už dříve uvedl, že vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím právní rámec nouzového stavu potřebuje. Řekl, že je tak například možné uprchlíky rozdělovat mezi kraje a že víza mohou vyřizovat i policisté.

Ministři budou na středečním jednání vlády rozhodovat i o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Začít vyplácet by se měl po 11. dubnu, získat by ho mohli lidé, kteří ubytovali příchozí zdarma na více než 16 dní v měsíci. Za osobu by mohli od státu dostat 3000 korun na měsíc, nejvýš ale 9000 korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vládě navrhne vyšší maximální částku, a to 12 000 korun.

Kabinet by měl vyhodnotit také tabulku s informacemi o využití ubytovacích kapacit státních institucí pro uprchlíky. Zabývat se bude i návrhy ohledně darování výstroje, balistického a dalšího materiálu Ukrajině. Rakušan minulý týden uvedl, že Česko pošle ukrajinským hasičům jako dar dva hasičské žebříky, čtyři plošiny, ochranné obleky, přilby a dýchací přístroje. Tisíc neprůstřelných vest pro hasiče kupuje ukrajinské velvyslanectví ze sbírky v ČR.

Na programu kabinetu je také novela zákona o vnitrozemské plavbě či změna tzv. systemizace služebních a pracovních míst na úřadech od začátku dubna. Kabinet projedná i návrh na jmenování dosavadního děkana agronomické fakulty Jana Mareše novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně. Zabývat by se vláda mohla i opatřeními, která podnikne v souvislosti s růstem cen energií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]