Vláda před Babišem necouvla. Chce, aby byl veden jako konečný vlastník Agrofertu

Andrej Babiš (ČTK/Dospiva Jakub)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK/Dospiva Jakub

Hnutí ANO se soustavně zuřivě brání tomu, aby byl jeho předseda Andrej Babiš veden v evidenci skutečných majitelů jako konečný vlastník holdingu Agrofert, kterým bez jakýchkoli pochybností je. Poslanci ANO logicky brání svého šéfa a dokonce se pokusili vydírat vládu, aby neupravovala zákon, který by konečně odkázal do patřičných mezí kličky se svěřenskými fondy. Kabinet Petra Fialy ale na svém zasedání schválil návrh zákona, který se Babišovi líbit nebude.

V §4 zákona o evidenci skutečných majitelů by nyní mělo být uvedeno: „(1)Korporaci v konečném důsledku vlastní nebo kontroluje každá fyzická osoba, která přímo nebo nepřímo prostřednictvím jiné osoby nebo právního uspořádání

  1. má podíl v korporaci nebo podíl na hlasovacích právech větší než 25 %,
  2. má právo na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojích nebo likvidačním zůstatku větší než 25 %,
  3. uplatňuje rozhodující vliv v korporaci nebo korporacích, které mají v dané korporaci samostatně nebo společně podíl větší než 25 %,
  4. uplatňuje rozhodující vliv v korporaci jinými prostředky.

(2) Rozhodující vliv v korporaci uplatňuje ten, kdo na základě vlastního uvážení, bez ohledu na to, zda a na základě jaké právní skutečnosti, může přímo nebo nepřímo prostřednictvím jiné osoby nebo právního uspořádání prosazovat svou vůli na rozhodování nejvyššího orgánu korporace.“

(Týdeník FORUM)

Také další body jasně ukazují, že nyní již nebude možné schovávat Babišův vliv v Agrofertu, a to zejména v médiích vydavatelství Mafra, za nesmysly o protektorce Monice Babišové a o obmyšleném majiteli. Celá Evropa dávno ví, že Babiš je konečný vlastník a konečný beneficient holdingu, ať jej zaparkoval kdekoli. A Fialova vláda to nyní chce jasně deklarovat i za naši zemi a ukázat tak, že již nevládnou zaměstnanci žádného holdingu.

Dá se očekávat, že poslušní poslanci ANO znovu přistoupí k nekonečným obstrukcím. Alena Schillerová nepochybně bude předčítat dlouhé litanie, aby co nejvíce odsunula problém, a jako na orloji se budou u poslaneckého pultíku střídat i členové hnutí ANO, které jste od jejich zvolení do dolní komory parlamentu nikdy neviděli. Je ale možné, že vláda nakonec přistoupí například ke stavu legislativní nouze.

Je dobře, že Fiala a jeho ministři už nechtějí protahovat ostudu, ve které jsme pod vládou člověka, jenž soustavně zneužíval evropské dotace, žili. Česká republika ztratila mnoho ze svého postavení, vlivu a schopnosti prosadit se. Ztráceli jsme vážnost. Nyní je na politicích, aby tomu zabránili, a toto je jeden z velmi důležitých kroků ke změně.

Deagrofertizace státu možná nepostupuje tak rychle, jak si mnozí představovali, což se dá částečně omluvit nečekanou situací způsobenou válkou na Ukrajině. Přesto je nutné se nezastavovat. Neuváděním konečných vlastníků mohla Česká republika přijít o miliardy korun z Evropské unie jen proto, že jeden člověk chce neustále bohatnout a expandovat. Bylo mu jedno, co všechno to může znamenat a koho dalšího tím poškodí. Doufejme, že si to občané této země budou pamatovat i ve chvíli, kdy budou vybírat nového prezidenta republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]