Babišova vláda může zakázat protibabišovské demonstrace. Kvůli koronaviru

Pavel Hofman

Demonstrace na Letné | FOTO: Pavel Hofman

Vláda ČR v čele s Andrejem Babišem může zakázat masové demonstrace proti Andreji Babišovi. Kvůli koronaviru. Protesty se přitom mají v nadcházejících týdnech uskutečnit v krajských městech po celé republice. První ze série demonstrací proběhla minulý týden v Plzni. Vláda je už jen krok od toho, aby je zakázala. Na pondělním jednání Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom, že Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě se nesmějí zúčastnit diváci.

A ministr vnitra Jan Hamáček se netají tím, že by v těchto opatřeních pokračoval. Zaklínadlem je přitom koronavirus. Už ve středu může vláda zákazy rozšířit. Hamáček totiž zmínil, že může být vyhlášen stav nouze. Babišův kabinet by tak mohl přímo zakázat veřejné akce s větším počtem účastníků. Mohl by také diktovat výrobcům, kam mají dodávat ochranné pomůcky. Pro občany přijíždějící například z Itálie by pak mohla vláda zavést povinné lékařské kontroly.

O koronaviru a jeho šíření Andrej Babiš už nyní pravidelně informuje ve sdělovacích prostředcích, velkou náhodou v momentech, kdy se mu to hodí. Tiskovou konferenci, která byla označena za zásadní, svolal například přesně na čas, kdy měla tiskovku kontrolní mise poslanců Evropského parlamentu, která v ČR prověřovala Babišův střet zájmů a to, jak se u nás nakládá s dotacemi. V neděli pro změnu svolal tiskovku o koronaviru na čas, kdy startovala protibabišovská demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze.

Zároveň je na Babišovi zřetelně vidět, že je v posledních dnech poněkud rozrušený, nervózní a útočný. Například o předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monice Hohlmeierové, která vedla zmíněnou kontrolní misi, premiér prohlásil, že je „totálně pomatená“. S ničím takovým se tato významná německá politička dosud nesetkala. Nebylo by tedy nic překvapivého, kdyby Babiš využil současnou koronavirovou hysterii i k tomu, že na ni svede zákaz demonstrací.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner