Vláda připravuje uhlíkovou daň, která zdraží vytápění uhlím a plynem statisícům domácností a stovkám firem. Když byl tento záměr zveřejněn, dotčená ministerstva svoje vyjádření popřela. Snaží se je zastřít s tím, že o novém zdanění rozhodne až příští vláda. Nechce si před volbami nahněvat voliče.
[ctete postid=“263806″ title=“Vládní „dobro“ pro živnostníky. Zavede paušální daň, ale hodlá jim zvýšit odvody“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Maláčová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda dokončuje návrh jednotného daňového paušálu, který má podle Aleny Schillerové a “ permalink=“https://www.forum24.cz/vladni-dobro-pro-zivnostniky-zavede-pausalni-dan-ale-hodla-jim-zvysit-odvody/“]263806[/ctete]
Deník Mladá fronta DNES, obvykle operující směrodatnými informacemi z vládní kuchyně, zveřejnil připravovaný návrh na zavedení uhlíkové daně (17. 8. 2019, „Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu“). Podle původního plánu ho má v září na vládu předložit ministr Richard Brabec. Uhlíková daň se týká topení uhlím a zemním plynem a nejvíce postihuje drobné spotřebitele. Jejím cílem je snížení skleníkových emisí jako součást balíčku opatření, ke kterým se vláda zavázala na evropské úrovni.
Schillerová: Ať platí ti, co znečišťují ovzduší
Vládní zdroj potvrdil deníku FORUM 24, že toto téma bylo projednáváno na posledním červencovém zasedání vlády v návaznosti na usnesení Sobotkova kabinetu z ledna 2017. Tehdy byli ministr financí Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pověřeni aktualizací „Analýzy k možnostem a dopadům zohlednění environmentálních prvků v sazbách spotřebních a energetických daní v České republice“.
Stručně řečeno: Jak zdanit uživatele topení uhlím a zemním plynem a jaké by to mělo finanční dopady na domácnosti a na konkurenceschopnost dotčených podniků. Analýza je v souladu se záměrem snižovat emise CO₂ do ovzduší, a jejím výstupem bude doporučení pro vládu, jak postupovat dál.
Tento postup potvrdila Mladé frontě DNES ministryně financí Alena Schillerová. „Dospěli jsme k názoru, že by bylo vhodnější případně uvažovat o zdanění negativních externalit, tedy aby platili ti, co znečišťují životní prostředí,“ uvedla v rozhovoru pro Babišův deník.
Dopady pro majitele rodinných domků
Uhlíková daň by se tedy týkala hlavně vytápění uhlím v rodinných domech a firmách a měla by odrazovat od používání těchto paliv. Zasáhla by i uživatele malých domovních plynových kotelen, kteří se kvůli stoupající ceně tepla odpojili od dálkového vytápění. Tepláren by se nové zdanění nedotklo, jelikož daň platí v emisních povolenkách a promítají ji do svých cen.
To je ostatně jeden z důvodů, proč Ministerstvo životního prostředí jako garant tohoto záměru navrhuje uhlíkovou daň. „Pokud se odběratelé budou odpojovat a noví se nebudou připojovat, může to vést až k rozpadu centrálního zásobování teplem. To by mělo negativní ekonomické, environmentální a zdravotní dopady. Uhlíková daň by měla srovnat podmínky,“ tvrdí mluvčí rezortu Petra Roubíčková.
Jinými slovy – kdo chtěl ušetřit na levnější domovní kotelně, do budoucna se zdanění nevyhne. Ministryně financí Alena Schillerová přitom už prosadila konec osvobození od spotřební daně právě při využití zemního plynu pro vytápění bytových domů společnými domovními kotelnami.
Zhruba 400 tisícům domácností tak stoupnou náklady na vytápění bytů a ohřev vody až o tisíce korun ročně. Jejich snaha ušetřit budováním vlastních kotelen tak vyjde naprázdno, a zřejmě bude ještě hůř.
Uhlíková daň 3 až 17 miliard
Jak by uhlíková daň vypadala v praxi? Mladá fronta DNES získala studii, kterou si nechalo zpracovat Ministerstvo životního prostředí. Podle ní by se na dani podle výše sazby vybralo od 3 do 17 miliard korun.
Umírněný scénář by se promítl do peněženek majitelů rodinných domků daní ve výši 4.500 korun ročně v případě, že topí klasickým kotlem na uhlí. Pokud vlastní účinnější kotel na zemní plyn, zaplatili by 1.300 korun.
Premiér Babiš si nepopulárnost tohoto plánu, na kterém ministerstva pracují už tři roky, uvědomuje, a proto se dušuje, že uhlíková daň nebude zavedena v tomto volebním období. Dokládá to i stanovisko Ministerstva životního prostředí, které potvrdilo, že zavedení uhlíkové daně bude úkolem pro příští vládu. „Stanovisko k ní lze očekávat i od uhelné komise. Její výsledky očekáváme zhruba do roka,“ dodává mluvčí Roubíčková.
Pro dokreslení situace lze uvést, že uhlíkovou daň už zavedla zhruba desítka evropských zemí. Není však povinná a záleží na každé vládě, jak se ke svým závazkům snižovat emise skleníkových plynů postaví.
Rozhodná reakce
Stojí za pozornost, že článek v Mladé frontě DNES vyvolal hysterickou reakci ministerstev financí a životního prostředí, která téhož dne vydala společné tiskové prohlášení. Zadání a zpracování studií prý „rozhodně neznamená, že Ministerstvo životního prostředí, nebo tato vláda, připravují návrh na zavedení uhlíkové daně“.
„Rozhodná“ reakce rezortů ANO, kdy Alena Schillerová a Ministerstvo životního prostředí popřely svoje vlastní výroky (nevolal kdosi ještě z dovolené z pláže na Krétě?), má své opodstatnění.
Nepochybně se jedná o velmi citlivé téma, jelikož by se nové zdanění týkalo širokého voličského elektorátu hnutí ANO, zejména starší populace na venkově. Zdaleka ne každý si může dovolit preferované drahé vytápění elektřinou, investovat do solárních panelů nebo do tepelných čerpadel. Mnohde ještě ani není zavedený levnější zemní plyn.
Lze tedy věřit tomu, že Babišova vláda do voleb o uhlíkové dani nerozhodne, aby nepodráždila svoje voliče. Dá se jí ovšem věřit, že nic nepřipravuje po volbách, když už dnes porušila svoje sliby nezvyšovat daně? Andrej Babiš se mnohokrát dušoval, že tak neučiní, a jaký je výsledek?
Vláda zvyšuje daně
Schillerová v parlamentu protlačuje balíček, zvyšující daně celkem o 30 miliard korun. Vláda chce skokově zvýšit spotřební daně tabáku a alkoholu, kdy cena krabičky cigaret stoupne až o 13 korun. Hodlá dále zvyšovat daň z hazardu, přičemž postihne i loterijní výhry nad 100 tisíc korun.
[ctete postid=“255545″ title=“Vláda chce zvýšit daně o 30 miliard korun. Navzdory proklamacím a slibům ANO“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Schillerová-daně-385×230.jpeg“ excerpt=“Zhoršující se výkon ekonomiky, nepříznivý vývoj rozpočtu a historicky nejvyšší nárůst “ permalink=“https://www.forum24.cz/vlada-chce-zvysit-dane-o-30-miliard-korun-navzdory-proklamacim-a-slibum-ano/“]255545[/ctete]
Nesmírně nezodpovědná je snaha vlády zdanit rezervy pojišťoven, což se promítne do cen jejich služeb, zejména životního pojištění. Chce zavést digitální daň, což může přivodit odvetná opatření, případně soudy a arbitráže. Zdražuje i různé poplatky, ať už za vklady do katastrů, nebo za ubytování v cestovním ruchu.
Snaha vlády zastřít několikaletou práci na zavedení uhlíkové daně jde tak daleko, že se příslušný bod ani neobjevil v programu schůze, kdy byl projednáván. V celkovém kontextu působení Babišovy sestavy, kdy je dáván hlavní důraz na populistický „lidový“ marketing, to ani nemůže překvapit.