Vláda: Restaurace zavřou v osm, žádný alkohol na trzích. Babiš na tiskovou konferenci nepřišel

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Zasedání vlády se v pondělí týkalo hlavně zhoršení skóre protiepidemického systému (PES). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že nedojde ke zpřísnění opatření ve smyslu stupně čtyři, tedy k opětovnému zavření obchodů a restaurací. Zásadním opatřením ale je, že restaurace budou muset zavírat v osm hodin večer. Nebude možné prodávat alkohol ven z okénka a ani na trzích. Pro premiéra Andreje Babiše bylo nejspíš nepříjemné tlumočit veřejnosti i toto kompromisní rozhodnutí, a tak se tiskové konference po jednání vlády zúčastnili jen vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), ministr zdravotnictví Blatný a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„PES je zásadním, ale nikoli jediným zdrojem údajů pro naše rozhodování,“ řekl Blatný. Zdůraznil, že počet nakažených přestal klesat, ale nejsou patrné rizikové scénáře ve vývoji zátěže zdravotnického systému. Nakažených mezi seniory podle ministra zdravotnictví ubývá.

Blatný tvrdí, že lidé berou opatření na lehkou váhu. Současné zastavení poklesu počtu prokázaných případů nákazy nemocí covid-19 podle jeho slov odráží situaci před sedmi až deseti dny. Podle ministra by se měla zvýšit frekvence linek městské hromadné dopravy ve městech.

„Z epidemického hlediska je důležité si uvědomit, že i několik set lidí, co nebude dodržovat opatření, může poměrně rychle způsobit zvrat, který se potom dotkne nás všech,“ řekl Blatný. „Žádné rozhodnutí ale nebude uděláno ze dne na den,“ dodal.

Zatím vláda zkrátila otevírací dobu restaurací do 20 hodin, zakázala konzumaci alkoholu na veřejnosti a prodej alkoholu na trzích. Nařízení budou platná od středy. Blatný zdůvodnil rozhodnutí vlády tvrzením, že docházelo k častým porušením opatření, k výdejním okénkům prý byly přistavovány vyhřívané stany a okénka fungovala i mimo povolené hodiny.

Studentům lékařství ve čtvrtek skončí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních. „Je to tam, kde je jim to nařízeno. Samozřejmě v řadě nemocnic mají studenti dohody,“ uvedl Blatný. V činnosti na základě smluv, kterou konají z vlastního rozhodnutí, mohou podle něj studenti pokračovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články