Vláda rozhodla: Karanténa pro celé Česko, krizový štáb povede Prymula

Tisková konference vlády ke koronaviru (repro ČT)

Tisková konference vlády ke koronaviru | FOTO: repro ČT

Premiér Andrej Babiš oznámil, že v České republice bude od půlnoci 16. března zavedena plošná karanténa, která by měla platit do 24. března 6:00. Pohyb mimo bydliště bude možný například pro cestu do zaměstnání. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že v Česku je 293 lidí nakažených koronavirem.

Bude možné v nezbytných případech navštěvovat rodinu a také vyřizovat nejnutnější potřeby, mezi něž patří nákup potravin či léků, návštěva lékaře, doplnění pohonných hmot nebo vyřízení bankovních a poštovních služeb. V provozu by měla zůstat městská hromadná doprava nebo rozvážkové služby.

()

Ministr vnitra Jan Hamáček zdůraznil, že rozhodně nejde o zákaz vycházení. „Je to opatření, ke kterému sahá celá řada států v Evropě,“ uvedl.

Ústřední krizový štáb bude řídit náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „To je člověk, který doporučuje vládě, jakým způsobem realizovat opatření s cílem omezení šíření koronaviru,“ doplnil Babiš.

Hamáček odpověděl na dotaz České televize, zda je možné jít na procházku nebo do přírody – ano, možné to je. „Ale není možné si sednout s dvaceti lidmi na předzahrádku a dát si pivo. To jsem viděl a to je skutečně nezodpovědné,“ řekl ministr vnitra.

„Nově mohou mít otevřeno autoservisy, prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby a květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek. Vláda naopak zakázala prodej ubytovacích služeb s výjimkou léčebných lázní nebo studentských kolejí, provoz autoškol, provoz prodejen elektroniky a alternativních taxislužeb. Rozhodla o omezení prodeje nebaleného pečiva.

Zákaz pohybu lidí ale není uvalen na neodkladné cesty na úřady, netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích, návratů do místa bydliště nebo pohřbů. Vláda zároveň doporučila zaměstnavatelům využívat co nejvíce práci na dálku, podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance. Lidé by podle kabinetu měli přednostně platit bezhotovostně.

Zaměstnanci ve zdravotnictví nesmějí ode dneška do konce nouzového stavu čerpat dovolenou. Vláda také uložila studentům pátých a šestých ročníků medicíny a také nelékařským zdravotnickým pracovníkům, tedy zejména sestrám na středních školách, aby posílili hygienické stanice, krajské záchranné služby a 17 nemocnic.

Ve městech přestávají podle rozhodnutí vlády fungovat parkovací zóny určené pro místní obyvatele a podnikatele. U Českých drah si nebudou muset pasažéři kupovat jízdenku ve vlaku, aby se omezil kontakt s průvodčími.“ (ČTK)

Vláda uložila orgánům veřejné moci, aby zavedly jen omezený rozsah úředních hodin. Odloženy byly doplňovací senátní volby na Teplicku. Dva tisíce vojáků a čtyři sta celníků bude provádět kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem.

Ministryně financí Alena Schillerová vypočítala některá ulehčení pro podnikatele. Další fáze elektronické evidence tržeb by během prvních tří měsíců neměly být provázeny sankcemi. Již během neděle zaznělo, že bude zrušena státní loterie Účtenkovka.

Babiš později vyhlášení karantény sám zpochybnil. „Karanténa neznamená, že lidi jsou zavření doma. My karanténu nezavádíme, omezujeme volný pohyb osob,“ řekl. 

Předseda vlády přitom doslova hovořil o vyhlášení karantény v neděli dopoledne v pořadu Partie FTV Prima. „Lidé musí zůstat doma. Jde nám o to, aby chodili pouze do práce a z práce domů, nikam nechodili, postarali se o starší lidi. Nakážeme, aby bylo balené pečivo, aby se dezinfikovaly košíky, aby nebyly návštěvy, byly zrušené recepce,“ zaznělo od Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]