Nová opatření kvůli koronaviru: šíření jako trestný čin, nebo zákaz vycestování

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Vláda rozhodla o dalších opatřeních kvůli koronaviru. Pocítí je nejen cizinci, ale například také trhovci nebo provozovatelé bazénů a dalších sportovišť. Zároveň jsou zakázány návštěvy ve věznicích. Nově může být šíření koronaviru trestným činem. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová zařadila toto onemocnění mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci seznámil veřejnost s novými opatřeními. „S účinností od dnešních 12:00 zavádíme karanténu na 15 zemí, které byly vyhodnoceny jako rizikové,“ řekl premiér. 

Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky, oznámil premiér po jednání vlády. Důvodem opatření je podle něj ochrana zdraví českých občanů a snaha o zastavení šíření nového typu koronaviru.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Výjimky se budou také vztahovat na řidiče nákladní dopravy, řidiče autobusů, piloty dopravních letadel, vlakové čety, lodní kapitány nebo příslušníky záchranných služeb. Na lidi, kterých se týkají výjimky, se nařízení o karanténě nevztahuje.

Kontroly na hranicích

Hamáček označil přijatá opatření za velmi tvrdá. „Nicméně je to opatření, které může podle našeho názoru zásadním způsobem přispět k zamezení šíření koronaviru,“ zdůraznil.

Vláda již ve čtvrtek rozhodla o obnovení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem. Od dnešní půlnoci je bude možné překračovat jen na vybraných přechodech. Dnes také kabinet rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí.

Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy odsouzených ve věznicích.

Vězeňská služba už dříve zavedla kvůli nebezpečí šíření nákazy koronavirem povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic či detenčních ústavů. K zákazu návštěv odsouzených ale doposud nepřistoupila.

Návštěvy ve věznicích

Návštěv od svých blízkých se od soboty nedočkají odsouzení ani obvinění, kteří jsou ve vazbě. „Toto ochranné opatření bude trvat po dobu nouzového stavu, případně do odvolání,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. I po zákazu budou moci do věznic i nadále vstupovat advokáti nebo například pracovníci zásobování, pokud jim dozorci nenaměří zvýšenou teplotu.

„Zrušení návštěv vnímáme jako ochranné opatření s cílem eliminovat průnik koronaviru do vazebních věznic, věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence, a maximálně tak ochránit naše příslušníky, zaměstnance a vězněné osoby,“ komentovala VS rozhodnutí vlády.

Vězeň má za normálních okolností nárok na tři hodiny návštěv měsíčně, přičemž se za ním mohou dostavit až čtyři lidé. Podle Kučerové to vzhledem k současnému počtu lidí za mřížemi představuje značné množství lidí zvenku, kteří by mohli koronavirus roznést. Mezi kompenzačními opatřeními pak mluvčí jako příklad ve shodě s premiérem zmínila možnost častějšího telefonního kontaktu vězněných s rodinami.

Eric Drooker

Zákaz návštěv ve věznicích byl už dříve vyhlášen také v Itálii, která je z evropských zemí šířením koronaviru nejvíce postižena. Vzpoury, které v návaznosti na tento krok vypukly v téměř třech desítkách věznic, si vyžádaly 12 obětí. Podle agentury Reuters většina z těchto vězňů zemřela na předávkování léky, které požili, když násilím vnikli do vězeňských ošetřoven. Také Slovensko už dříve zakázalo návštěvy ve věznicích.

Distribuce roušek a respirátorů

Kabinet uvolnil 500 milionů korun z rozpočtové rezervy na nákup zdravotnického vybavení v reakci na rozšíření nákazy. „Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat,“ řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky měly dostat v první řadě záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha vykupuje veškerý dostupný zdravotnický materiál pro řešení situace kolem koronaviru. Respirátory, které jsou objednané nebo již dodané, poslouží primárně pro zdravotníky. „Podařilo se nám objednat závazně pět milionů roušek, mají dojít do České republiky v pondělí. Budeme je obratem expedovat zejména do sociálních služeb,“ řekl Vojtěch. Podle něj by to mělo zabránit zavlečení nákazy do těchto služeb místním personálem poté, co už byly zakázány návštěvy.

Od soboty 06:00 je zakázána přítomnost veřejnosti v bazénech a infocentrech, dále ve venkovních i vnitřních sportovištích s účastí více než 30 lidí.

Připravujeme podrobnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články