Vláda rozhodla o zpřísnění opatření. Co přijde v pátém stupni?

pixabay

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Vláda ve středu rozhodla o přechodu Česka do nejvyššího stupně protiepidemického systému PES. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) původně navrhoval, aby ke zpřísnění opatření došlo už od pátku 25. prosince, stane se tak ale až v neděli 27. prosince. Co se přechodem do nejvyššího stupně změní?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády oznámil, že bude navrhovat přechod do nejvyššího stupně protiepidemického systému od pátku 25. prosince. Na úterním jednání poslanecké sněmovny ale mluvil o termínu 27. prosince, aby se lidé během vánočních svátků mohli setkat s příbuznými.

YouTube/SUN

Definitivní rozhodnutí však padne na středečním jednání vlády. V pátém stupni protiepidemického systému PES má Česko být ve chvíli, kdy se rizikové skóre pohybuje mezi 76 až 100 body. Celostátní index rizika je už pět dní za sebou právě na hodnotě 76.  Aktuálně se ale stále nacházíme ve stupni čtvrtém, pro který však existuje mnoho výjimek. S omezením například zůstávají otevřené obchody, které měly ve čtvrtém stupni zůstat uzavřeny.

Podle ministra zdravotnictví by v pátém stupni již žádné výjimky neplatily. „Myslím, že bychom byli všem k smíchu, kdybychom dělali další a další výjimky,“ řekl v úterý před poslanci Jan Blatný s tím, že chce zachovat stejný přístup k malým a velkým obchodníkům. I ve velkých řetězcích by se tak mělo prodávat pouze zboží, které je nezbytně potřebné.

Co bude platit, pokud vláda schválí přechod do 5. stupně PES:

 • Zákaz nočního vycházení mezi 21. a 5. hodinou. Výjimkou jsou cesty do práce, kvůli ochraně života, zdraví a majetku. V okolí bydliště je pak možné venčit psa.
 • Shromažďování se omezí na maximálně dvě osoby, v platnosti zůstane zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Uzavřeny budou obchody i nákupní centra. Výjimku má pouze prodej základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží. Všechny obchody pak musí zůstat zavřené o nedělích a státních svátcích. Tento zákaz se netýká lékáren či čerpacích stanic, obchodů na nádražích či letištích nebo prodejen ve zdravotnických zařízeních.
 • Roušky zůstanou povinné ve všech vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku.
 • Zůstanou uzavřeny restaurace, které mohou prodávat pouze přes výdejní okénko. Uzavřeny budou také herny, kasina a sázkové kanceláře.
 • Nebudou možné návštěvy v domovech seniorů a sociálních službách.
 • Zůstanou uzavřeny vnitřní sportoviště, bazény a wellness centra. Rekreační sport je v pátém stupni možný maximálně ve dvou osobách. Zakázány jsou všechny amatérské soutěže, profesionální soutěže se pak mohou konat, ale bez diváků.
 • Bude platit zákaz kulturních akcí, uzavřeny musí zůstat také muzea, galerie, hrady, zámky a ostatní památky. Knihovny mohou využívat pouze bezkontaktní výdej, možné je také vrácení knih (například pomocí návratových boxů). Nesmí být otevřeny ani zoologické zahrady, probíhat nemohou veletrhy ani výstavy.
 • Svatby, pohřby a bohoslužby budou moci probíhat za účasti maximálně 15 osob.
 • V pátém stupni musí všechny školy přejít na distanční výuku, výjimku mají pouze mateřské školy.
 • Omezeny budou úřední hodiny na úřadech. Home office platí pro všechny pracovníky, u nichž je to možné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner