Vláda s ANO, ale bez Babiše? Těžko představitelné, hnutí bez majitele neexistuje

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince 2017 v Praze vládu premiéra Andreje Babiše (ANO).  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince 2017 v Praze vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). | FOTO: ČTK

Politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro Seznam Zprávy zmínil možnost, že by kvůli zvýšení koaličního potenciálu nemusel současný premiér Andrej Babiš vstoupit do příští vlády, v níž by ale zároveň bylo jeho hnutí ANO. Jde o logickou myšlenku, ovšem jen těžko realizovatelnou. Nikdo další z vládní strany totiž voliče nezajímá, skalní fanoušci prostě a jednoduše volí Babiše. On je navíc majitel a absolutní vládce hnutí ANO, který rozhoduje o všem.

Já bych zkrátka variantu, že se Babiš stáhne z vlády, úplně nevylučoval. Ve chvíli, kdy bude na stole buď to, že ANO bude ve vládě, ale pak v ní nebude Andrej Babiš, anebo to, že ANO nebude ve vládě vůbec, tak si Babiš asi zváží, co je lepší. Samozřejmě by byl raději ve vládě, ale on je v tomto směru zase celkem pragmatický,“ uvedl Kopeček v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

()

Samozřejmě jde o mezní variantu a vždy můžeme říci, že možné je všechno. Jelikož existuje velká pravděpodobnost, že ANO ve volbách ztratí a že se do sněmovny nedostane přinejmenším jeden z jeho koaličních partnerů, tedy ČSSD a KSČM, bude to pro Babišovo hnutí rozhodně otázka k diskuzi. Lépe řečeno to bude pro Babiše otázka ke zvážení, protože žádná diskuze v tomto hnutí neexistuje.

Dalším důležitým aspektem je, že pro Andreje Babiše je skutečně ze všeho nejzásadnější jeho vizibilita. On je prostě vidět a i to stačí na část volebního úspěchu, i když jste jinak jako politik úplně neschopný. Měl by sice zaručeno, že se bude stále objevovat v těch médiích, která si koupil, u těch ostatních by se ale postupem času na prostoru přece jen ubralo. A to by oslabilo i hnutí ANO jako celek.

Ovšem i kdyby toto všechno Babiš pominul, je tu zásadní otázka – který z opozičních bloků by s ním šel do koalice? Kdo by mohl být tak naivní, aby si myslel, že ANO bez Babiše je něco jiného než ANO s Babišem? Nikdo, protože Babiš je ANO a ANO je Babiš. Kdokoli, kdo by se s ním spojil, by dopadl stejně jako ČSSD. Navíc by zradil své voliče, kteří taktéž nejsou naivní – v roce 2019 se protestovalo proti oligarchickému systému, a ten tu bude tak dlouho, dokud bude mít Babiš možnost rozhodovat. Proto je pro Piráty a STAN i pro koalici SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nutné koalici s jakoukoli verzí hnutí ANO odmítnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]