Vláda schválila další vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Na ubytování bude uprchlíkům přispívat 200 až 250 korun

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan (Úřad vlády ČR)

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan | FOTO: Úřad vlády ČR

Ve středu 16. března zasedla ve Strakově akademii vláda Petra Fialy (ODS). Hlavním tématem jednání byla problematika spojená s migrační vlnou z Ruskem napadené Ukrajiny. Kabinet ale jednal i o cenách pohonných hmot. Na zasedání vlády chyběl kvůli cestě do Kyjeva premiér Petr Fiala. „Už s klidným svědomím zastupuji Petra Fialu, protože se vrátil na území České republiky,“ popsal místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Celá vláda oceňuje jeho statečnou cestu na Ukrajinu. Česká republika jasným způsobem ukazuje, že podporuje Ukrajinu. Tato vláda se v čele s premiérem Petrem Fialou nebojí ukázat, kam hodnotově patří,“ řekl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Pro Ukrajinu to má symbolický význam.“

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Vláda bez bližší specifikace schválila další pomoc v rámci poskytnutí vojenského materiálu ukrajinské straně. Zároveň jsme se zabývali řadou témat, která mají vliv na život hlavně žen a dětí, které k nám míří z Ukrajiny,“ doplnil Rakušan.

Ubytování uprchlíků z Ukrajiny by se mělo rozdělit do dvou kategorií – nouzové přístřeší a nouzové ubytování. „Na nouzové přístřeší bude poskytováno 200 korun na hlavu a noc. U nouzového ubytování, zajištěného u jiných ubytovatelů, se bude jednat o 250 korun na hlavu a noc,“ vysvětlil Rakušan. Vláda zároveň schválila vyčlenění všech ubytovacích kapacit v zařízeních k hromadnému ubytování osob. O tom, kdo v nich bude bydlet, budou rozhodovat kraje.

Další možností ubytování uprchlíků by podle kabinetu Petra Fialy mohlo být bydlení v rodinách. „Taková bydlení přináší největší možnost adaptace. Je to návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který ale ještě nebyl schválen,“ upřesnil Rakušan.

„Předběžně jsme se bavili o tom, že by se jednalo o částku tři tisíce korun na osobu. Maximálně by se jednalo o stropní částku devět tisíc korun na jeden byt, aby nemohlo docházet k umělému kšeftování s chudobou,“ popsal na tiskové konferenci po jednání vlády Rakušan.

()

Ceny pohonných hmot

Vláda se na středečním zasedání věnovala také vývoji cen pohonných hmot. „Sledujeme vývoj ceny ropy. Klesá konečně také cena pohonných hmot v České republice. Slyšíme, že kroky, které podnikla česká vláda, ukazují, že jsme mohli zabránit výkyvům. To, co se ukazuje jako účinný nástroj, je kontrola marží,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). 

Kabinet také deklaroval, že na evropské úrovni navrhne možnost zrušení silniční daně pro těžší vozidla. „To jsou konkrétní kroky. Neuzavíráme ale debatu o dalších změnách, zůstává to otevřenou otázkou. Konkrétní kroky se ukazují jako velmi rozumné,“ doplnil Kupka. 

„Ukázalo se, že bylo dobře, že vláda postupovala rozvážně, protože jsme tím zabránili panice. Je třeba říct, že když se zastropuje cena, tak ten rozdíl vracíte ze státního rozpočtu. Daňový poplatník nic neušetří a dotujete ty movitější,“ okomentoval rozhodnutí vlády ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články