Vláda schválila mimořádný příspěvek pro rodiny. Získají pět tisíc na každé dítě

Vláda Petra Fialy (ODS) (Úřad vlády ČR)

Vláda Petra Fialy (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda ve středu schválila jednorázový příspěvek pět tisíc korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun ročně. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého chce tímto krokem vláda zmírnit dopady růstu cen.

Ministerský předseda zopakoval, že vláda upřednostňuje cílenou pomoc před plošnou. „Pomáháme těm, kteří si nemohou s dopady poradit sami. Není v možnostech státních financí, a ani by nebylo rozumné, abychom dávali podporu všem, nedávalo byt to smysl, jenom bychom roztáčeli inflační spirálu,“ vysvětlil premiér.

(Profimedia)

Příspěvky se týkají 2,1 milionu dětí do osmnácti let, oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Peníze by podle něj měly rodiny získat nejpozději do konce srpna. Příspěvek má upravit zákon, který vláda předloží parlamentu.

„Parametricky jsme hledali správné zacílení. Připravíme jednoduchý speciální zákon. Výplata bude nejpozději do konce srpna, aby výdaje s nástupem do školy bylo možné pokrýt z těchto finančních zdrojů,“ oznámil Jurečka.

Zároveň stoupne maximální výše čerpání rodičovského příspěvku z deseti na třináct tisíc korun. Vláda také připraví podklady pro legislativní změny na podporu zkrácených a flexibilních úvazků. Chce motivovat zaměstnavatele, aby taková místa více nabízeli.

Kabinet chce posílit také dotace pro dětské skupiny, využít chce peníze z Národního plánu obnovy a operačních programů.  

Vláda rozhodla také o ukončení pandemické pohotovosti k 3. květnu. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je epidemická situace stále příznivější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]