Vláda schválila novelu lustračního zákona. Premiér i ministři budou muset mít čisté lustrační osvědčení

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda ve čtvrtek schválila novelu lustračního zákona z pera ministerstva vnitra. Podle ní budou muset mít premiér, všichni ministři a jejich náměstci povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením před jmenováním do funkce. „Napravujeme nespravedlivý systém, kdy úředníci musí předkládat lustrační osvědčení a jejich šéfové – ministři – ho mít nemusí,“ prohlásil na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Návrhem se chceme vrátit k praxi, která tady historicky byla. Ministři nemají být ti, kteří před listopadem udávali své kamarády, příbuzné, sousedy. Nemají to být ti, kteří velmi aktivně spolupracovali s minulým režimem,“ dodal vicepremiér vlády Petra Fialy (ODS).

()

Nově by se podle novely museli předseda vlády, ministři i jejich náměstci před nástupem do funkce prokazovat čistým lustračním osvědčením. Od této podoby se v minulosti odklonila vláda Andreje Babiše (ANO). Lustrační zákon se v minulosti na členy vlády vztahoval, povinnost však zanikla po přijetí zákona o státní službě.

Funkce prezidenta republiky v zákoně podle ministra Rakušana (STAN) nechybí. „Toto je zákon, který se vztahuje na ty jmenované funkce, to znamená na ministry a náměstky, není to přímo na funkce volené jako takové. My jsme vycházeli z principu, který už prošel testem ústavnosti. To znamená, že máme jistotu, že tento zákon, pokud v této podobě bude přijat, bude prostě bez nějakých pochybností o právních dopadech moci platit,“ řekl na dotaz deníku FORUM 24 v září tohoto roku, kdy novelu představoval v poslanecké sněmovně.

Ministerstvo v novele také navrhlo umožnit žádat o osvědčení rovněž elektronicky a poplatek zaplatit bezhotovostně. V současnosti může žadatel o vydání lustračního osvědčení žádat jen v listinné podobě a správní poplatek uhradit pouze kolkovou známkou.

Kabinet koalice SPOLU a Pirátů se Starosty schválením lustračního zákona plní slib z programového prohlášení vlády, ve kterém se předsevzal, že vrátí působnost lustračního zákona na členy vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články