Vláda schválila nouzový stav, neotevře se nic. Ministři před novináři hájili Babišovo chování

Tisková konference vlády (Úřad vlády ČR)

Tisková konference vlády | FOTO: Úřad vlády ČR

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sdělil České televizi, že vláda schválila opětovné vyhlášení nouzového stavu. Stalo se tak proti vůli poslanecké sněmovny po dohodě s hejtmany. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že jde o nouzový stav na základě jiné skutkové podstaty, než na základě jaké platil doposud.

Babiš uvedl, že situace ohledně koronaviru není dobrá a že rozvolnění si Česká republika nemůže dovolit. „Poslal jsem pozvánku předsedům opozičních stran, abychom se setkali hned v úterý,“ sdělil Babiš, který děkoval hejtmanům.

„Pro podnikatele se nic nemění. Vše zůstává tak, jak je,“ oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kromě rozšířené otevírací doby úřadů ministr jmenoval pouze drobné změny.

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO)  (ČSSD)

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poděkovala Asociaci krajů ČR za věcnou diskusi. „Vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích,“ uvedla na twitteru. Na tiskové konferenci ministryně financí řekla, že nouzový stav podle právních analýz vlády není protiústavní.

Na dotaz jednoho z novinářů, který se týkal Babišova chování při jednáních, Havlíček i Schillerová Babiše hájili. Ministr průmyslu sdělil, že v „ANO je to o výkonnosti“, a Schillerová uvedla, že ona není „ustrašený králíček“, což se týkalo vyjádření místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého o tom, že se Babiše jeho podřízení ministři bojí.

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle Babiše byl údajně jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19.

Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu oproti předchozím případům nepodpořila KSČM, kabinet poté nenašel shodu ani s žádnou jinou z opozičních stran.

Na nouzový stav je navázána většina opatření vlády proti covidu-19, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Podle ministrů by však taková pravidla byla při současném vývoji epidemie nedostatečná. Hejtmani dnes vyzvali vládu, aby urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Podle Babiše ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě předloží v pondělí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]