Vláda kývla na testování ve školách, žádná další opatření ale nepřijala

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: Úřad vlády

V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Schválila to vláda, oznámil v pátek ráno ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twiterru. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Kabinet ale překvapivě navzdory zhoršující se epidemické situaci nepřijal žádná nová opatření, ani nezpřísnil ta stávající. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to zdůvodnil tak, že vláda čeká na stanovisko tzv. Anticovid týmu koalice SPOLU.

„Jednali jsme s Anticovid týmem, protože chceme být maximálně konstruktivní. Řešili jsme především očkování, shodli jsme se na důležitosti podání třetí dávky vakcíny seniorům. Toto chceme co nejvíce urychlit, do terénu vyjíždějí proto také očkovací týmy,“ oznámil po páteční schůzi dosluhující vlády Vojtěch. Shoda prý panuje také v tom, že je třeba co nejvíce kontrolovat protiepidemická opatření v restauracích či na hromadných akcích.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Navzdory rychle se zhoršující epidemické situaci nakonec vláda navzdory očekáváním a spekulacím nepřijala žádná nová opatření, která by měla zpomalit šíření nákazy. „Čekáme na písemné stanovisko Anticovid týmu, které dostaneme nejpozději do zítřka, abychom mohli změny opatření projednat na začátku příštího týdne. Je důležité mít na tomto konsenzus,“ uvedl Vojtěch. Zároveň odmítl komentovat, jaké varianty zpřísnění jsou ve hře. „Nastupující vláda musí přijmout odpovědnost za opatření,“ dodal Vojtěch.

Na námitku jedné z reportérek, že jmenování nového kabinetu může trvat týdny a situace se velmi rychle zhoršuje, Vojtěch odvětil, že odklad o několik dnů rozhodně neznamená, že by se vláda v demisi, jejímž je členem, vzdávala odpovědnosti. „Zásadně odmítám, že bych ze sebe nějakou odpovědnost shazoval. Jsme si zodpovědnosti vědomi, máme ale omezené možnosti, i právní,“ hájí se Vojtěch, podle nějž soudy svými verdikty zúžily manévrovací prostor pro vyhlašování nových opatření.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je neefektivní. Místo toho by se podle nich měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR. Plaga ale pak v dopise ministru zdravotnictví poukázal na to, že hygienici nestíhají trasovat a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Ta jsou v současné době někde přetížená a lidé na volný termín testu čekají i několik dní. Vyzval proto ministerstvo zdravotnictví, aby objasnilo, jak chce testování žáků nastavit.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

„Schváleno. 22. a 29. listopadu proběhne v celé ČR testování žáků základních a středních škol Ag testy. Ty budou ze skladů SSHR do škol distribuovány prostřednictvím HZS v průběhu příštího týdne,“ uvedl dnes ráno Plaga na twitteru. Ve skladech státních rezerv zbývají pro školy asi dva miliony antigenních testů. V základních a středních školách je kolem 1,4 milionu žáků, část z nich už je naočkovaná, takže by se nemuseli testovat.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce dva termíny plošného testování samy šíření nákazy nezamezí. Děti si totiž virus přinášejí i z prostředí mimo školu, kde se protiepidemická opatření tolik nedodržují, řekl ve čtvrtek Zajíc ČTK. Screeningové testování podle něj ale může ukázat stav, který nyní ve školách je. Epidemická situace v nich se podle něj výrazně zhoršuje.

Plošné testování podstoupili žáci naposledy ve třech termínech na začátku září, potvrdilo se při něm 438 pozitivních případů. Vláda potom schválila tři termíny lokálního testování v okresech s větším výskytem nákazy. Jeho první termín v osmi ze 77 okresů odhalil zhruba 700 nakažených. Další kolo testování bylo toto pondělí v 31 okresech, třetí bude ve 23 okresech 15. listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]