Vláda schválila příspěvek na ubytování uprchlíků v domácnostech. Nouzový stav chce prodloužit do konce května

Premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda dnes schválila příspěvek pro domácnosti, které zdarma ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Hodnota příspěvku bude tři tisíce korun měsíčně na osobu, s maximální částkou 12 tisíc korun za měsíc na jednu domácnost. Příjem žádostí začne v pondělí 11. dubna. Kabinet Petra Fialy (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády také oznámil, že sněmovně navrhne prodloužení nouzového stavu do konce května.

„Jak jsme ohlásili před týdnem, tak jsme se vrátili k vyplácení příspěvku na solidární domácnosti. Shodli jsme se na příspěvku tři tisíce korun za ubytovanou osobu s tím, že je tam strop 12 tisíc korun měsíčně na jednu domácnost,“ popsal po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). „Vnímáme podněty, které dostáváme z neziskového sektoru. Potřebovali jsme rozhodnout rychle. Jsme připraveni se k tomu na základě zkušeností v budoucnu vrátit.“

„Chceme podpořit domácnosti, proto jsme dnes schválili tento příspěvek. Bude vyplácen i zpětně za měsíc březen,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). O příspěvek bude možné žádat po 11. dubnu. „Chci poděkovat a avizovat, že tyto kroky se budou dít a můžou s nimi lidé počítat. Je ale podmínkou, aby to ubytování bylo alespoň 16 dní v měsíci,“ řekl na tiskové konferenci Jurečka.

„Schválili jsme také dodávky dalšího vojenského materiálu, aby se Ukrajinci mohli bránit. Jejich statečnost je něco, co překvapilo celý svět. Sami to ale nedokážou, a proto je tak důležité jim vojenský materiál posílat,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Fiala.

Nouzový stav do konce května

„Vicepremiér Vít Rakušan navrhl prodloužení nouzového stavu. Vláda se dnes zabývala tím, na jak dlouhou dobu je potřeba pro zvládnutí všech dopadů uprchlické krize. Nakonec jsme se shodli na tom, že požádáme o prodloužení nouzového stavu do 31. května,“ uvedl Fiala, který ve čtvrtek odletí na summit NATO a Evropskou radu do Bruselu.

Miloš Zeman na návštěvě u Vladimira Putina (ČTK/Šimánek Vít)

Kabinet prodloužení nouzového stavu schválil a bude o totéž žádat i poslaneckou sněmovnu. Jeho schválení ale neovlivní občany České republiky. „Od začátku jsme avizovali, že nebude mít dopad na život lidí v České republice. Od začátku jsme říkali, že krizové řízení má svůj řád. Černý scénář pro migrační vlnu automaticky počítá s tím, že bude aktivován nouzový stav,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nouzový stav je podle něj nutný, aby mohla vláda poskytovat kompenzace za ubytovací kapacity, přerozdělovat ukrajinské uprchlíky, rychleji pořizovat zásoby do státních hmotných rezerv a humanitární pomoc. „Příkladů by se našlo více, teď jsem jmenoval ty, které potřebuje resort vnitra.“

Do České republiky podle Rakušana přišlo už 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. Podle statistik se z velké většiny jedná o ženy a děti. „Musím ocenit registrační proces a jeho rychlost. Povinné relokace začínají fungovat a naštěstí celkem přirozeně. V první vlně přicházeli lidé, kteří měli ubytování domluvené po vlastní linii. V současné době přichází 65 procent lidí s žádostí o ubytování,“ doplnil vicepremiér Vít Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články