Vláda schválila zvýšení životního a existenčního minima. Pokračujeme v podpoře občanů, tvrdí Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | FOTO: Úřad vlády ČR

Kabinet Petra Fialy (ODS) dnes kvůli pomoci domácnostem s rostoucími cenami rozhodl o zvýšení životního a existenčního minima. Částky, které hrají roli při posuzování nároku na pomoc od státu i při stanovení výše některých dávek, vzrostou od 1. dubna o deset procent. Po zvýšení minima dosáhne více rodin na přídavky na děti a porodné.

„Pro zvýšení jsme se rozhodli velmi operativně a rychle. Uděláme to už od 1. dubna, protože toto zvýšení se dělá vždy k danému kvartálu. Návrh jsme připravili přes noc. Zvýšení je o 10 procent,“ popsal na tiskové konferenci po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Sídlo Agrofertu (ČTK)

Zvýšení se dotkne 350 tisíc lidí

„Není to jen o tom, že zvýšíme existenční a životní minimum. Jsou to především částky, které snadno uvidíme. Týká se to přídavků na děti, porodného, příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení, mimořádné okamžité pomoci. Dotýká se to 350 tisíc lidí. Částku dopadu odhadujeme na zhruba na 1,8 až 2 miliardy korun. Je to jeden z kroků, kterým pokračujeme v podpoře českých občanů,“ popsal Jurečka. 

„Víme, že situace je složitá, tíživá a vláda musí lidem pomáhat. Nezapomínáme na to a ty kroky děláme,“ doplnil na tiskové konferenci ministr. Vláda podle jeho slov projednávala i další nástroje, kterými může reagovat na vysokou inflaci v České republice.

„Připravili jsme komplexní energetický balíček, který byl představen minulý týden. Jedná se celkem o 13 kroků, které mají jedno společné – mají se pozitivně promítnout do výdajů českých domácností a firem,“ uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). 

„První opatření už představil pan vicepremiér Jurečka. Bylo to to nejdůležitější opatření. V ostatních případech se jedná o adresná opatření. Myslíme  na firmy s vysoce energeticky náročným provozem,“ řekl Síkela po jednání vlády.

Ministerstvo průmyslu podle Síkely připravuje také kompenzace nepřímých nákladů. Od čtvrtka 31. března podle něj začne fungovat pomoc malým a středním firmám se získáváním komerčních úvěrů za výhodných podmínek a vláda bude také chtít zrychlit povolovací řízení pro obnovitelné zdroje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]