Vláda schválně objednala o pětinu vakcín méně, než mohla. Jednat o tom ve sněmovně odmítá

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Češi budou na naočkování dostatečného počtu obyvatel čekat nejdéle ze všech zemí Evropské unie. Souvisí to s tím, že vláda objednala méně dávek vakcín, než mohla. Upozornil na to web ihned.cz. Do konce června bude v Česku oběma dávkami naočkováno 44 % populace. Opozice o této skutečnosti dnes chtěla s vládou jednat ve sněmovně. Ta však zařazení tohoto bodu do programu nepodpořila.

„Na dnešní jednání PS jsme chtěli zařadit bod, který by se zabýval objednávkou vakcín. Těmto poslancům nepřijde důležité řešit, proč vláda neobjednala pětinu dávek, na které měla ČR nárok, a způsobila tím tak zbytečné ztráty na životech. Je opravdu obtížné to slušně komentovat,” oznámila na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. Dodala, že sněmovna jedná v polovičním počtu, proto mnoho poslanců při hlasování nebylo přítomno.

Web Poslanecké sněmovny.

Výsledek hlasování o zařazení jednání o nedostatečné objednávce vakcín do programu sněmovny.

 

Pro zařazení bodu nehlasoval žádný přítomný poslanec vládních stran ANO a KSČM a jen jeden poslanec z ČSSD. Celkem se hlasování zdrželo 57 poslanců. Pro jich hlasovalo jen 42.

Odborníci se shodují, že pro dosažení kolektivní imunity je třeba naočkovat 70 % dospělých, což by se většině států EU mělo podařit do půlky července. Česko však k těmto státům nepatří. Vakcíny si jednotlivé státy objednávaly v závislosti na počtech svých obyvatel, Česko však plné kapacity při objednávkách vakcín od jednotlivých výrobců nevyužilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner