Vláda se bohužel chová jako skupina surikat, které propadly panice

top09.cz

Lékař, poslanec PČR a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek | FOTO: top09.cz

Karanténa není projevem paniky, ale naopak racionální krok, zvláště v případě, kdy se člověk vrátí z rizikové oblasti. Infekce COVID-19 má totiž poměrně dlouhé bezpříznakové období, kdy je ale člověk již nakažen a představuje riziko pro své okolí. To je jedna ze záludností této nemoci, a proto ji nelze považovat jen za obyčejnou chřipku.

TOP 09 podpoří všechna opatření, která budou preventivní a pomohou omezit šíření infekce v ČR. V případě podobné situace musí jít politika stranou.

To ale neznamená, že nejsem kritický. 27. ledna byl virus zaznamenán ve Francii. Už tehdy bylo jasné, že se do ČR dostane. Žádal jsem ministra zdravotnictví o informaci o plánu opatření pro situaci, že se virus rozšíří do dalších zemí EU, do sousedních států a do ČR. Říkal jsem to v televizi, v médiích a na zdravotním výboru Sněmovny. Někteří moji kolegové, koaliční poslanci-lékaři, se mi vysmáli, že se to Parlamentu netýká a Sněmovna že nemůže řešit každou chřipku. Tak jsme nečinností ztratili šest týdnů.

Pavel Hofman

I teď lze přijmout opatření systémově a prospektivně. Je nutné vycházet z toho, co za těch šest týdnů přijali v zemích EU, kde už nákaza je, a zavést ta opatření, která zafungovala.

A opakovaně říkám, že podpoříme vládu v jejích krocích, pokud budou systémové, i když by se jednalo o nepopulární opatření. Přestože nejsme vládní strana, jsme připraveni maximálně podporovat racionální opatření, která zabrání dalšímu šíření infekce. Řadu těchto opatření navrhujeme a diskutujeme v Parlamentu.

Mnohé z našich návrhů se realizují (letáky v angličtině a dalších jazycích, informace, jak si správně mýt ruce, testování doma s výjezdy sanitkou, analyzátory na všechny mikrobiologie, centrální nákup testů bez výběrových řízení…).

Vláda se ale bohužel chová jako skupina surikat, které propadly panice.

Budu do ministra zdravotnictví každý den bušit a chtít po něm plán, systémová opatření a hlavně jasný plán na další dny, týdny a možná i měsíce. Pokud bude nakažených 100, 1000…

Nebudu ale tvrdit, že se vláda nemohla připravit. Měla na to nejméně šest týdnů.

Jak vypadá panika? Panika je vykupování roušek, trvanlivých potravin a respirátorů. A to rozhodně nemá smysl podporovat.

Zodpovědnost a správná reakce je dodržování hygieny, mytí a dezinfekce rukou, v případě nejistoty kontaktování příslušné krajské hygienické stanice. Pokud je člověk nachlazený, měl by zůstat doma.

Zodpovědné je omezit na maximální možnou míru cestování, a to zvláště do oblastí, kde hrozí vyšší riziko nákazy, a dodržovat karanténní opatření. My voliči a členové TOP 09 bychom měli jít příkladem.

Autor je lékař, poslanec a místopředseda TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner