Vláda se chová jako advokát Agrofertu. Sněmovna by se měla od žaloby distancovat, říká Adamová

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu | FOTO: ČTK

Poslanci TOP 09 chtějí na pořad jednání Poslanecké sněmovny zařadit mimořádný bod o možnosti stažení žaloby na Evropskou komisi. Česká republika ji podala na začátku února kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert. Šéfka strany Markéta Pekarová Adamová dnes novinářům řekla, že mají pro návrh již předjednanou podporu napříč opozičními stranami.

„Podání žaloby na Evropskou komisi by mělo být až tím posledním krokem, který vláda učiní, když hájí skutečně zájmy České republiky. Vláda se však v tuto chvíli chová spíše jako advokát podniku Agrofert než jako nejvyšší politická reprezentace země,“ uvedla.

FB Česká pirátská strana

Za nepřijatelné považuje i vysvětlení samotného premiéra Andreje Babiše (ANO), který se únorového jednání o podání žaloby nezúčastnil. Celou záležitost následně pouze komentoval s tím, že věc považuje za záležitost právníků. „Chceme, aby Sněmovna postup vlády projednala, a budeme navrhovat, aby se od něj zároveň jasně distancovala,“ dodává.

Samotná žaloba byla schválena na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Česká republika přitom bezprecedentně nevyčkala na vypořádání samotných auditů, na jejichž základě Evropská komise teprve rozhoduje o korekcích, ale žaluje samotný proces průběhu. V rámci předběžných opatření v něm bylo rozhodnuto o neproplacení peněz z Programu rozvoje venkova ve výši více než 6 milionů korun.

Vláda se rozhodla soudit, přestože zástupci EK při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) předtím uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti z holdingu Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

Pavel Hofman

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner