Ve 3 hodiny a 53 minut ve čtvrtek ráno poslanec Andrej Babiš při hlasování ve sněmovně vstal a řekl, že je proti návrhu opozice na vyslovení nedůvěry své vlastní vládě. Byl jedním z pouhých 85 poslanců, kteří po sedmnáctihodinovém jednání vládu podpořili jasným výrokem. Komunisté vládu podpořili tiše tím, že se zdrželi. Proti pokračování Babišovy vlády hlasovalo rovněž 85 poslanců, ale opozice by potřebovala k sesazení vlády 101 hlas.

Definitivní ztráta důstojnosti sociálních demokratů nastala ve 4 hodiny ráno, kdy již bylo jasné, že ČSSD opravdu hlasuje pro vládu s trestně stíhaným premiérem.

Ve 4.20 bylo hotovo. Česká republika se bude nadále zmítat v křeči. Babiš bude dělat na veřejnost své „čaulidi“ a budeme čekat, co sdělí státní zastupitelství ohledně trestní kauzy Čapí hnízdo a jaký bude konečný verdikt Evropské komise ohledně Babišova střetu zájmů. Cyničtí komentátoři budou opakovat, jak nemá smysl být „Antibabiš“ a novináři Babišova mediálního impéria budou dál chodit do České televize předstírat nezávislý pohled, který „shodou okolností“ hraje Babišovi do karet. Babišovi poskoci ve vládě budou dál hrát své nemorální hry na téma vzkvétající stát, ministři soc-dem si budou užívat ještě chvilku své vládní vozy s majáčky a komunisté se budou radovat z destrukce polistopadové demokracie.

Budeme mít pocit, že hluboká morální krize nemá konce. Ale ona bude mít své vyústění do nové situace. To je jistota. Jen ještě nevíme, jaká bude ta nová situace, protože demokratická veřejnost ještě nemá politický program naší budoucnosti bez Babiše a bez Zemana.

Hlasování ve sněmovně o Babišově vládě ukázalo nejen nedostatečnou sílu opozice, o níž jsme věděli předem. Odhalilo totiž i slabost vládních klubů. Jejich 85 hlasů pro vládu není žádná hitparáda. Standardní vláda se opírá o jasnou a transparentní většinu ve sněmovně. Babiš ji ale nemá. Stejně jako ji nemá podle průzkumů ani ve společnosti. Podle agentury Median se pro pokračování jeho vlády vyslovilo jen 46 procent respondentů zatímco proti vládě o procento více.

Jedeme dál. Babišova vítězství jsou čím dál tím méně omračující. Fakt, že musel trčet ve sněmovně, kterou pohrdá, až do čtyř hodin ráno, aby udržel svoji vládu u moci, ukazuje jeho trapnou situaci. A bude mu čím dál hůř. To je jistota, byť by i třeba krátkodobě oslnil své a Zemanovy voliče nějakým dětinským představením, třeba o tom, že miluje přírodu a hlavně motýle.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora