Vláda se zavázala k dodržení požadavků opozice na dostavbu Dukovan. Definitivně vyškrtne Rusko i Čínu

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (Tony Havlík/FORUM 24)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: Tony Havlík/FORUM 24

Sněmovna dnes bude schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.  Zástupci demokratické opozice – koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů s hnutím STAN – vystoupili na tiskové konferenci se zástupci vládního hnutí ANO, kde avizovali společnou dohodu. Vláda se zavázala, že dodrží bezpečnostní požadavky opozice k dostavbě elektrárny a nepřipustí k ní společnosti Ruské federace ani Číny.

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech. Našla s vládou společný postup s tím, že senát omezí účast ruských a čínských firem ve výstavbě bloků. Na společné tiskové konferenci to oznámili jak zástupci opozice, tak vlády. „Došlo k dohodě mezi předkladateli zákona a valnou částí politického spektra. Podle našeho názoru je dobrá šance, abychom odblokovali určité neshody, které jsme měli v rámci třetího čtení tohoto klíčového zákona,“ oznámil ve středu ministru průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Zákon byl blokovaný a snažili jsme se najít rozumné řešení. Myslím, že jsme ho ve finále našli. Z 11 pozměňovacích návrhů, které dnes budou načteny, jsme připraveni tři přijmout,“ dodal.

Vláda tak přijala návrh opozice v upřesnění tohoto zákona vložením dalšího textu. „Původní návrh byl takový, že bychom ho ještě poslali do druhého čtení, s tím, že jsme nechtěli zdržovat tento zákon, protože by hrozilo, že bychom ho nestihli přijmout. Dohodli jsme jediný postup – bude-li dohodnutá textace navržená senátem a poslána ve formě vratky do poslanecké sněmovny, tak budeme toto akceptovat a vratku přijmeme,“ upřesnil další postup Havlíček.

Podle opozice je výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech klíčový projekt, který je základem budoucí prosperity České republiky. „Jediný spor, který jsme řešili, byl bezpečnostní. Prosazovali jsme, aby do tohoto tendru nebyly přizvány firmy z Ruské federace a Číny. Musím říct, že i smutná kauza teroristického útoku ve Vrběticích přispěla k tomu, že jsme s vládou našli dohodu k této otázce,“ sdělil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Chápeme jadernou energetiku jako nedílnou součást energetického mixu. Pokud jde o tento zákon, tak kvitujeme, že se podařila najít shodu alespoň nad tou jednou částí týkající se bezpečnosti. Existuje závazek, že se podařilo najít shodu nad bezpečnostními pojistkami na účasti ruských a čínských firem,“ popsal pirátský poslanec Petr Třešňák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]