Vláda si dobře zvolila klíčovou prioritu předsednictví. Jednu věc by si ale měla vyjasnit

Petr Fiala (ODS), Mikuláš Bek (STAN) (Úřad vlády ČR)

Petr Fiala (ODS), Mikuláš Bek (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda Petra Fialy tento týden představila pět hlavních priorit českého předsednictví v Radě EU. Zásadní zvlášť v souvislosti s aktuální situací, kdy se státy Evropské unie potřebují zbavit své závislosti na ruském plynu a ropě, je priorita číslo dvě, kterou je energetická bezpečnost. Zaslouží si proto bližší pozornost, co vláda v této oblasti plánuje, jaké cíle si klade a jak se v tom odráží zájmy České republiky. Je stále více zřetelné, že energetika a stabilita dodávek energie a energetických surovin jsou něčím, čemu je potřeba se urgentně a intenzivně věnovat.

Premiér Fiala při představení priorit našeho předsednictví ve středu prohlásil: „Ruská agrese ale také narušila základní pilíře naší ekonomiky. Energetickou bezpečnost, dodavatelské řetězce, a to ve chvíli, kdy jsme se znovu začali doslova nadechovat po covidu-19. Vystavuje tak kruté zkoušce především ty nejslabší z nás. Je proto naší základní povinností zajistit strategickou odolnost Evropy ve všech zmíněných oblastech. Například potravinové zabezpečení občanů mělo by být i nadále jistotou. Dostupnost strategických materiálů a výrobků, například léků a dalších věcí.“

Jiří Gavor (Jiří Gavor / se souhlasem)

Přesto se zdá, že oblast energetiky z toho všeho jaksi vyčuhuje a je o něco žhavější, naléhavější a možná i podstatnější, protože se od ní odvíjí skoro všechno ostatní. Patrné je to především v kontextu toho, jak prudce v poslední době roste cena energií a jak se Ruská federace snaží omezování, či dokonce hrozbu zastavení dodávek zemního plynu do zemí Evropské unie využívat jako prostředek tlaku a vydírání.

Z toho důvodu je naprosto správné, že si Česko energetickou bezpečnost stanovilo jako svoji prioritu číslo dvě hned za zvládnutím uprchlické krize a poválečnou obnovou Ukrajiny, a je nanejvýš důležité, o co přesně chce v této oblasti usilovat a na co se hodlá zaměřit.

Podmínka naší nezávislosti a energetické bezpečnosti

Na webových stránkách k českému předsednictví v Radě EU premiér Petr Fiala ve svém úvodním slovu k této klíčové prioritě konkrétně zdůraznil: „Nutnost urychlené transformace evropské energetiky je dnes ještě naléhavější. Její dekarbonizace už není potřebná pouze kvůli ochraně klimatu. Je to dnes zejména podmínka naší nezávislosti a energetické bezpečnosti. Klimatické závazky EU směřují ke konci této dekády. Tato transformace musí proběhnout ekonomicky a sociálně citlivě, aby neohrozila dobrou životní úroveň našich občanů a konkurenceschopnost našeho průmyslu. České předsednictví se zaměří na implementaci balíčku RePowerEU, který zahrnuje rychlejší přechod na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie, energetické úspory nebo zajištění odolnějších, diverzifikovaných zdrojů.“

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (Úřad vlády ČR)

Předseda vlády tak jednoznačně vyzdvihl transformaci a dekarbonizaci evropské energetiky, a to právě ve vztahu k nezávislosti a energetické bezpečnosti. Velmi podstatné je pak také to, že Fiala potvrdil, že se zaměříme na implementaci balíčku RePowerEU, se kterým nedávno přišla Evropská komise v reakci na aktuální situaci a závislost na ruském plynu.

Ten zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie do roku 2030 ze 40 procent na 45 procent a do stejného roku by se podle něj rovněž měla snížit spotřeba energie díky větší účinnosti o 13 procent namísto plánovaných 9 procent. Komise chce také část ruského plynu nahradit nákupy LNG ze Spojených států, Kataru a dalších zemí a zvýšením produkce i dovozu ekologicky čistého vodíku.

Jisté rozpory či nejasnosti

Priorita energetické bezpečnosti je pak podrobněji rozpracovaná na zmíněném webu k předsednictví České republiky. Také zde se zdůrazňuje nutnost zbavit se závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí, což v současné situaci dává naprostý smysl. Přesto trochu zarazí zcela odlišný akcent oproti výše zmíněným slovům Petra Fialy.

„EU nemůže být životně závislá na zemích, které přímo ohrožují její bezpečnost, a musí se proto zbavit závislosti na ruském plynu, ropě i uhlí. České předsednictví se zaměří na otázky energetické bezpečnosti EU, jejíž význam v současnosti převyšuje energetickou tranzici, a na urychlenou implementaci REPowerEU, jehož významnou součástí je diverzifikace zdrojů včetně logistického zajištění, energetických úspor a zrychlení přechodu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie. České předsednictví je připraveno pracovat na implementaci regulace zásob plynu, tedy naplnění zásobníků před nadcházející zimou, a podpoře dobrovolných společných nákupů, aby EU využila svou sílu podobně jako při nákupu vakcín,“ píše se na webu k našemu předsednictví.

Eric Drooker

Podle výše uvedeného tedy energetická bezpečnost EU svým významem v současnosti převyšuje energetickou tranzici. To je ale něco úplně jiného, než ve svém úvodním slově tvrdí Petr Fiala, podle kterého je nutnost urychlené transformace evropské energetiky dnes ještě naléhavější a její dekarbonizace je podmínkou naší nezávislosti a energetické bezpečnosti. Stejně tak si u balíčku REPowerEU nelze nevšimnout odlišného důrazu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie a energetické úspory.

Zdá se tedy, že ohledně této stěžejní priority předsednictví České republiky existují na straně naší vládní reprezentace jisté rozpory či nejasnosti. Vzhledem k tomu, o jak zásadní oblast jde a že na ní během následujících měsíců bude upřena velmi intenzivní pozornost, bylo by dobré, aby si Petr Fiala a jeho vláda výše zmíněné otázky ujasnili, aby na úrovni našich nejvyšších zástupců nebyly žádné pochyby o tom, jaký je podle nich vztah mezi energetickou tranzicí a energetickou bezpečností v Evropské unii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články