Vláda Petra Fialy tento týden představila pět hlavních priorit českého předsednictví v Radě EU. Zásadní zvlášť v souvislosti s aktuální situací, kdy se státy Evropské unie potřebují zbavit své závislosti na ruském plynu a ropě, je priorita číslo dvě, kterou je energetická bezpečnost. Zaslouží si proto bližší pozornost, co vláda v této oblasti plánuje, jaké cíle si klade a jak se v tom odráží zájmy České republiky. Je stále více zřetelné, že energetika a stabilita dodávek energie a energetických surovin jsou něčím, čemu je potřeba se urgentně a intenzivně věnovat.
Premiér Fiala při představení priorit našeho předsednictví ve středu prohlásil: „Ruská agrese ale také narušila základní pilíře naší ekonomiky. Energetickou bezpečnost, dodavatelské řetězce, a to ve chvíli, kdy jsme se znovu začali doslova nadechovat po covidu-19. Vystavuje tak kruté zkoušce především ty nejslabší z nás. Je proto naší základní povinností zajistit strategickou odolnost Evropy ve všech zmíněných oblastech. Například potravinové zabezpečení občanů mělo by být i nadále jistotou. Dostupnost strategických materiálů a výrobků, například léků a dalších věcí.“

Co stojí za rekordní cenou benzínu a nafty? Analytik prozradil důvod, o kterém se moc nemluví
číst článek »Přesto se zdá, že oblast energetiky z toho všeho jaksi vyčuhuje a je o něco žhavější, naléhavější a možná i podstatnější, protože se od ní odvíjí skoro všechno ostatní. Patrné je to především v kontextu toho, jak prudce v poslední době roste cena energií a jak se Ruská federace snaží omezování, či dokonce hrozbu zastavení dodávek zemního plynu do zemí Evropské unie využívat jako prostředek tlaku a vydírání.
Z toho důvodu je naprosto správné, že si Česko energetickou bezpečnost stanovilo jako svoji prioritu číslo dvě hned za zvládnutím uprchlické krize a poválečnou obnovou Ukrajiny, a je nanejvýš důležité, o co přesně chce v této oblasti usilovat a na co se hodlá zaměřit.
Podmínka naší nezávislosti a energetické bezpečnosti
Na webových stránkách k českému předsednictví v Radě EU premiér Petr Fiala ve svém úvodním slovu k této klíčové prioritě konkrétně zdůraznil: „Nutnost urychlené transformace evropské energetiky je dnes ještě naléhavější. Její dekarbonizace už není potřebná pouze kvůli ochraně klimatu. Je to dnes zejména podmínka naší nezávislosti a energetické bezpečnosti. Klimatické závazky EU směřují ke konci této dekády. Tato transformace musí proběhnout ekonomicky a sociálně citlivě, aby neohrozila dobrou životní úroveň našich občanů a konkurenceschopnost našeho průmyslu. České předsednictví se zaměří na implementaci balíčku RePowerEU, který zahrnuje rychlejší přechod na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie, energetické úspory nebo zajištění odolnějších, diverzifikovaných zdrojů.“

Úsporný energetický tarif nebude spásou pro všechny, světlo na konci tunelu ale existuje
číst článek »Předseda vlády tak jednoznačně vyzdvihl transformaci a dekarbonizaci evropské energetiky, a to právě ve vztahu k nezávislosti a energetické bezpečnosti. Velmi podstatné je pak také to, že Fiala potvrdil, že se zaměříme na implementaci balíčku RePowerEU, se kterým nedávno přišla Evropská komise v reakci na aktuální situaci a závislost na ruském plynu.
Ten zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie do roku 2030 ze 40 procent na 45 procent a do stejného roku by se podle něj rovněž měla snížit spotřeba energie díky větší účinnosti o 13 procent namísto plánovaných 9 procent. Komise chce také část ruského plynu nahradit nákupy LNG ze Spojených států, Kataru a dalších zemí a zvýšením produkce i dovozu ekologicky čistého vodíku.
Jisté rozpory či nejasnosti
Priorita energetické bezpečnosti je pak podrobněji rozpracovaná na zmíněném webu k předsednictví České republiky. Také zde se zdůrazňuje nutnost zbavit se závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí, což v současné situaci dává naprostý smysl. Přesto trochu zarazí zcela odlišný akcent oproti výše zmíněným slovům Petra Fialy.
„EU nemůže být životně závislá na zemích, které přímo ohrožují její bezpečnost, a musí se proto zbavit závislosti na ruském plynu, ropě i uhlí. České předsednictví se zaměří na otázky energetické bezpečnosti EU, jejíž význam v současnosti převyšuje energetickou tranzici, a na urychlenou implementaci REPowerEU, jehož významnou součástí je diverzifikace zdrojů včetně logistického zajištění, energetických úspor a zrychlení přechodu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie. České předsednictví je připraveno pracovat na implementaci regulace zásob plynu, tedy naplnění zásobníků před nadcházející zimou, a podpoře dobrovolných společných nákupů, aby EU využila svou sílu podobně jako při nákupu vakcín,“ píše se na webu k našemu předsednictví.

Jak se bránit stoupajícím cenám plynu a elektřiny?
číst článek »Podle výše uvedeného tedy energetická bezpečnost EU svým významem v současnosti převyšuje energetickou tranzici. To je ale něco úplně jiného, než ve svém úvodním slově tvrdí Petr Fiala, podle kterého je nutnost urychlené transformace evropské energetiky dnes ještě naléhavější a její dekarbonizace je podmínkou naší nezávislosti a energetické bezpečnosti. Stejně tak si u balíčku REPowerEU nelze nevšimnout odlišného důrazu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie a energetické úspory.
Zdá se tedy, že ohledně této stěžejní priority předsednictví České republiky existují na straně naší vládní reprezentace jisté rozpory či nejasnosti. Vzhledem k tomu, o jak zásadní oblast jde a že na ní během následujících měsíců bude upřena velmi intenzivní pozornost, bylo by dobré, aby si Petr Fiala a jeho vláda výše zmíněné otázky ujasnili, aby na úrovni našich nejvyšších zástupců nebyly žádné pochyby o tom, jaký je podle nich vztah mezi energetickou tranzicí a energetickou bezpečností v Evropské unii.