České výrobce roušek a dalších ochranných pomůcek vláda v 90 % vůbec neoslovila. Vyplývá to z průzkumu Pirátů, jenž uskutečnil jejich analytický tým. Z více než dvou set oslovených firem odpovědělo 75. Jejich reakce navíc ukazuje, že když už ke komunikaci došlo, byly nakonec objednávky stejně minimální. „Počet firem, které potvrdily zájem státních orgánů, je žalostně nízký. Část z nich navíc uvedla, že některé zakázky byly zrušeny,“ řekl předseda strany Ivan Bartoš. Pokud vláda tento svůj přístup nezmění, chtějí Piráti navrhnout zavedení povinnosti nakupovat alespoň část zdravotnického materiálu od českých firem.
Odpovědi firem opět potvrzují to, za co část opozice kritizuje ministerstva vnitra a zdravotnictví již několik týdnů, a sice, že stát reálně spolupracuje s minimem českých výrobců. Navzdory tomu, že se i sami nabízejí. „Ačkoliv se vláda snaží vzbudit zdání, že chce českým firmám pomáhat, nechává místo toho dovážet materiál z Číny, a to včetně necertifikovaných a vadných výrobků. Bude třeba se připravit na možnou druhou vlnu epidemie a mít případně zásoby ochranných pomůcek,“ říká pirátský poslanec Radek Holomčík.
Podpora domácí ekonomiky
Zdůrazňuje přitom, že v současné situaci, kdy se hospodářství teprve pomalu vrací do pohybu po jeho několikatýdenním vypnutí, je naprosto nezbytné podporovat české firmy a udržet co nejvíce peněz v naší ekonomice. V případě, že by vláda nezvýšila nákupy u českých firem, plánují Piráti navrhnout u tohoto typu zakázek povinnost pořizovat alespoň část materiálu od firem sídlících v Česku.
Bartoš v té souvislosti upozorňuje, že seznam těchto firem je veřejně k dispozici vládě, krajům, městům, obcím, firmám i občanům. „Získají přehled o tom, kde tyto pomůcky objednat, a tím podpořit domácí výrobu,“ říká Bartoš.
„Řada státních orgánů neoslovila české výrobce zdravotnického materiálu, dokonce odmítla i jejich nabídky ke spolupráci, či případně vůbec nereagovala. Je nutné, aby se tento přístup neopakoval u nového nastavení zásob zdravotnického materiálu ze strany Správy státních hmotných rezerv,“ doplňuje vedoucí analytik Pirátů Petr Fojtík.
Další stížnost u NKÚ
Výsledky zmíněného průzkumu u českých výrobců ochranných pomůcek byly zahrnuty i do podnětu, který Bartoš podal v pátek Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ). Jak jsme vás již informovali, v polovině dubna podali Piráti již dva jiné podněty související s vládními nákupy. Tehdy se jednalo jednak o podezřelé zakázky ministerstva zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem (ANO) a jednak o možné neprůhledné dodavatele resortu vnitra. Stěžovatelé upozorňovali, že podle nich existují vážné pochybnosti, že dodavateli nebyli přímo výrobci ochranných pomůcek, jak prohlašuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).