Vláda svým populistickým postojem založila velkou ekonomickou krizi, říká Tlustý

Vlastimil Tlustý  (ČTK)

Vlastimil Tlustý | FOTO: ČTK

Velmi kritické hodnocení současné vlády přednesl bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Podle něj je to, co předvádí Babišův kabinet, něco mezi tragédií a zločinem a zdaleka tomu není konec. Předpokládá totiž, že se do problémů dostanou desetitisíce domácností, které nebudou mít na splácení půjček.

Tlustý se do kritiky vlády pustil během rozhovoru na CNN Prima News, kde hodnotil, jak se kabinet dokázal vypořádat s koronavirovou krizí. „Vláda byla zastižena covidem, samozřejmě že to je vážný problém, ale ještě vážnější problém je, jak se k němu vláda postavila,“ myslí si bývalý ministr.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

„Ona totiž evidentně nesoustředila všechny ty tisíce miliard na následky dopadů koronakrize, ale na nákup svých voličů. Na vytvoření iluze, že se v České republice vlastně zatím nic vážného neděje,“ řekl Tlustý. 

Nejzřetelnější příklad vidí v datech o nezaměstnanosti. „Jsme konejšení příznivými čísly a nikdo k tomu nedodává, že je to proto, že lidé, kteří nepracují nebo pracují málo, jsou placení přes různé koronavirové programy a nevyskytují se ve statistikách vykázané nezaměstnanosti,“ vysvětluje bývalý šéf státní kasy. „To ale s volbami skončí a já se odvážím tvrdit, že tak do Vánoc se dozvíme, že skutečná nezaměstnanost je násobkem té dnešní,“ dodal.

Podle Tlustého se volby uskuteční v atmosféře zakrytých problémů. „To, co předváděla a předvádí vláda, je něco mezi tragédií a zločinem,“ říká. Velkým strašákem je podle exministra obava z růstu úroků. „Každého bude zajímat drastický růst úroků z hypoték. Odhaduji, že desetitisíce domácnosti na ně nebudou mít,“ myslí si Tlustý.  

„Tahle vláda založila velkou ekonomickou krizi. Založila ji svým nekompetentním, možná záměrně špatným populistickým postojem během koronavirové krize,“ je přesvědčen bývalý člen Topolánkovy vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]