Vláda to nedokázala za 8 měsíců, dobrovolníci spustili informační web o covidu po dvou týdnech

Informační portál za českou vládu vytvořili dobrovolníci mimo jiné ze sdružení Česko Digital, které k tomuto projektu přivedl poslanec Dominik Feri  (Twitter Česko.Digital)

Informační portál za českou vládu vytvořili dobrovolníci mimo jiné ze sdružení Česko Digital, které k tomuto projektu přivedl poslanec Dominik Feri | FOTO: Twitter Česko.Digital

Rozmanitá a měnící se vládní opatření proti šíření koronaviru zasahují do tolika oblastí života a situací, že se v nich nelze univerzálně orientovat. Vyhledat nařízení a opatření platná pro konkrétní životní situaci, má lidem pomoci k tomu určený „vládní“ web. Dobrovolníci na něm pracovali 14 dní a v noci na sobotu spustili jeho pilotní verzi. Vláda se k ničemu podobnému neodhodlala ani za 8 měsíců.

V situaci, kdy člověk potřebuje v neodkladné záležitosti do zahraničí, případně neví, jak spravovat dům, když ani nemůže svolat schůzi, mu není žádná vzpomínka na týden starý brífink vlády, kde na dané téma možná přišla řeč, nic platná. Informace pro konkrétní situaci nyní poskytuje nově spuštěný web Covid portál, který za vládu připravila skupina dobrovolníků.

Uživatel volí z výčtu situací, například zda pořádá svatbu nebo pohřeb, či by potřeboval svolat výše zmíněnou schůzi, a tento portál mu zobrazí relevantní výčet zákazů, omezení, či jiných opatření, které se k dané záležitosti vztahují. Zatímco vláda nebyla schopná nic podobného vypracovat ani za 8 měsíců, po které se Česko potýká s šířením koronaviru, parta dobrovolníků to dokázala za 14 dní.

Předmětný informační web o covidu není bez chyb tím spíš, že jde zatím jen o jeho pilotní verzi, i tak už ale nabízí snesitelnou alternativu k dosavadnímu bloudění na virtuálních úředních vývěskách a obvolávání ministerstev. Pokud by chtěl člověk zjistit, zda může svolat schůzi výboru zahrádkářů, autoři webu očekávají, že vedle výčtu konkrétních situací klikne na nabídku „všechny životní situace“, kde nalezne sekci s přehledem věnovaným přechodným pravidlům pro konání členských schůzí, který mimochodem zahrnuje i otázky domovního schůzování.

Portál, který v reakci na iniciativu poslance Dominika Feriho vytvořili expertní dobrovolníci z platformy Česko.Digital ve spolupráci s partnerem státu NAKIT a dalšími lidmi sám o sobě fungovat nebude. Pokud ovšem bude disponovat uživatelsky přívětivým prostředím pro snadné doplňování informací, je naděje, že se vláda nenechá ještě víc zahanbit a její aparát na tento portál alespoň bude pravidelně doplňovat všechny relevantní informace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]