Vláda ukradla peníze ze sbírek na jižní Moravu, jde o zločin, vzkázal Kalousek

Miroslav Kalousek (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

V posledních dnech se hodně diskutuje o tom, jak na tom vlastně budou lidé, které postihlo tornádo na jižní Moravě, s pomocí od státu. Objevilo se totiž několik verzí, o co se bude částka, která má sloužit jako pomoc od státu, snižovat, a na co bude brát stát ohled. Mezi nejvíc probíranými možnostmi je ta, podle níž budou mít lidé, kteří měli svá obydlí pojištěna, nárok na menší podporu. Ministerstvo financí to popírá, zároveň však koná v rozporu se svým tvrzením. S ostrým komentářem k situaci přišel Miroslav Kalousek.

Rodiny, které při řádění přírodního živlu přišly o střechu nad hlavou nebo bylo jejich obydlí jakkoliv postiženo živelní katastrofou, neví, na čem jsou. Kromě toho, že jejich utrpení odstartovalo obrovskou vlnu solidarity, která se projevila jak na veřejných sbírkách, tak v neskutečném množství dobrovolníků, přijeli je navštívit také politici. Ti jim naslibovali okamžitou i dlouhodobou podporu vlády a přitom si v rámci předvolební kampaně udělali i pár fotografií z místa katastrofy.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Nyní se ovšem ukazuje, že mnohé sliby, které například Andrej Babiš a Alena Schillerová zoufalým lidem dali, mají háček. Ten nejviditelnější a zároveň ten, kterého se postižení obyvatelé jižní Moravy nejvíce bojí, je snižování jejich nároku na pomoc podle toho, co jim stát odečte ze sumy, na kterou by měli mít nárok.

Nejdiskutovanější je pak odečtení vyplacené pojistky od maximální podpory, kterou premiér a šéfka státní kasy tak hlasitě naslibovali. Jak upozornil twitterový účet Hlídač Státu; ačkoliv Schillerová 27. června prohlásila, že se nic takového nestane, o den později vláda schválila parametry podpory, v nichž se odečet peněz od pojišťovny zohledňuje.

Na to zareagoval bývalý ministr financí a poslanec Miroslav Kalousek. „Tak je to přece jenom pravda. Peníze, které jsme posílali na konta veřejných sbírek, vláda ukradla a učinila z nich de facto příjem státu. Všem odpovědným, kteří svůj majetek pojišťovali, vláda vzkázala, že jsou blbí… To je zločin a morální hazard,“ napsal na sociální síť zakladatel TOP 09.

Zdá se tedy, že vláda lže i v momentě, kdy je především třeba pomoci lidem, kteří bez vlastního zavinění přišli o všechno, co měli. Místo toho se Babiš pustil do kampaně, v níž mu mají zdrcení lidé posloužit jako důkaz jeho empatie a solidárnosti. Pokud platí, že se bude skutečně podpora snižovat o jakoukoliv částku, podle toho, co si zrovna vláda usmyslí, jedná se o naprosto nemorální zásah. Jestli navíc Babišovi ministři hodlají operovat s penězi, které jim ani náhodou nepatří, měla by se tím zřejmě zaobírat policie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]