Vláda už dávno ztratila důvěru veřejnosti, nejlepším řešením by byly předčasné volby, říká Stanjura

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (ČTK)

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | FOTO: ČTK

Nynější koaliční vláda ANO a ČSSD ztratila důvěru i podporu a nejlepším řešením této situace by byly předčasné volby. V dnešním pořadu Partie v televizi CNN Prima News to řekl první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Vláda by podle něj měla také požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), který se v debatě se Stanjurou utkal, s tím ale nesouhlasí. Podle něj musí vláda dotáhnout do konce opatření proti covidu.

„Vláda už dávno ztratila důvěru veřejnosti,“ řekl Stanjura. Poukázal přitom na to, že podle posledních průzkumů jí podporuje jen 11 procent lidí. „Nemáte většinu, i ty komunisty jste ztratili,“ poznamenal. Havlíček řekl, že opozice je nervózní a že je jedno, s čím vláda přijde, protože podle opozice bude stejně všechno špatně.

FORUM 24 (archiv)

„Neudržela si vláda ANO a ČSSD ani podporu komunistů, takže vláda v této chvíli nemá důvěru, a tím pádem většinu v Poslanecké sněmovně. Já myslím, že vláda má odejít jako celek. Já myslím, že nejlepším řešením by byly předčasné volby. A uvidíme, zda se k tomu najde dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně,“ řekl Stanjura. Na dotaz moderátorky potvrdil, že tento krok bude iniciovat.

Pro předčasné volby se dnes v debatě vyslovil i předseda opozičních Starostů Vít Rakušan. Podle něj je poctivější, aby občané znovu rozdali karty ve volbách, než aby vláda vyjednávala o podpoře každého zákona. Naproti tomu poslankyně za ANO Věra Adámková v debatě připustila jako jednu z možností, že by vláda pokračovala bez podpory komunistů. Nový místopředseda ČSSD a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek řekl, že z jeho pohledu je poctivé, aby vláda pokračovala, i pokud kvůli komunistům přijde o většinu ve Sněmovně. „Všichni věděli, že ta vláda je menšinová, že tady byl toleranční patent mezi ANO a KSČM,“ řekl. Je podle něj na vládě a premiérovi, aby k jednotlivým zákonům hledal podporu napříč politickým spektrem.

Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. Prezident Miloš Zeman dnes řekl serveru Blesk.cz, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla v demisi až do podzimních voleb.

Občanští demokraté jsou si podle Stanjury vědomi toho, že pro předčasné volby je potřeba také schválený volební zákon. Předpokládá, že Senát ho na konci dubna schválí. Úprava volebního zákona je nutná kvůli letošnímu zásahu Ústavního soudu. Stanjura řekl, že až prezident zákon podepíše, bude správný čas, aby Sněmovna rozhodla, zda se rozpustí, případně aby Sněmovna hlasovala o důvěře vládě.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš CNN Prima News řekl, že je velmi pravděpodobné, že vstřícnost komunistů k vládě skončí. Devadesátka členů Ústředního výboru KSČM během velikonočního hlasování podpořila odstoupení od toleranční dohody, na jejímž základě komunisté nynější menšinovou vládu tolerují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]