Vláda už kroky v boji s inflací udělala, vzkázal Stanjura. Snížení DPH odmítá

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) (Úřad vlády ČR)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Meziroční inflace v lednu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Ceny tak rostou nejvyšším tempem od července 1998. Mnoho lidí se proto ptá, jak proti takovému růstu hodlá vláda bojovat. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) už to však kabinet udělal.

„Předložili jsme návrh rozpočtu, kde schodek je o 100 miliard nižší, než navrhla vláda Andreje Babiše. Je o 140 miliard nižší, než byl výsledek hospodaření v minulém roce, a je dokonce o 220 miliard nižší, než byl rozpočet pro rok 2021, který tehdy schválili komunisté, socialisté a hnutí ANO. To je přesně věc, kterou vláda dělat má, a ten rozpočet je určitě protiinflační,“ reagoval Stanjura na dotaz, co vláda udělala a udělá s rekordní inflací.

(Týdeník FORUM)

Podobný krok, jaký udělala například vláda v Polsku, která snížila DPH u potravin a pohonných hmot, ministr financí odmítá. „Jde o plošné opatření a my dlouhodobě říkáme, že lepší je adresná pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují,“ řekl Stanjura. Snižování DPH na jednotlivé služby a komodity či další plošná řešení vysoké inflace považuje nejen za neefektivní, protože poskytují finanční pomoc všem bez ohledu na reálnou potřebu, ale především jsou rozpočtově neodpovědné.

„Vedou jen k dalšímu prohlubování deficitu státního rozpočtu a k roztáčení nežádoucí inflační spirály, což jsme mohli sledovat už při prominutí DPH na energie v listopadu a prosinci loňského roku,“ vysvětlil ministr financí. Cestou adresné pomoci se kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl jít i v případě energetické krize. Konkrétně navýšením příspěvku na bydlení a jeho rozšířením tak, aby na něj dosáhlo více lidí zasažených růstem cen energií.

V nejbližších dnech by měl kabinet rozhodnout také o navýšení důchodů. „Přesto, že jsme našli úspory skoro 80 miliard korun, tak jsme připravili více než 20 miliard korun na mimořádné zvýšení důchodů, které bude od června. V příštích týdnech dostanou všichni senioři dopis, ve kterém bude přesná částka, o kterou se jim důchod od června zvýší. Současně tam bude informace, kde a jakým způsobem mohou požádat o příspěvek na bydlení, pokud jejich náklady na něj překročí 30 procent mimo Prahu a 35 procent v Praze,“ dodal ministr financí.

O navýšení důchodů v pondělí na mimořádné tiskové konferenci hovořil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „V červnu dostanou důchodci v České republice přidáno o 8,2 procenta plošně, což je přesně 1017 korun v průměru navíc,“ oznámil s tím, že návrh plánuje ministerstvo předložit ke schválení vládě. Mimořádné navýšení penzí by mohl kabinet projednat buď tento, nebo příští týden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články