Vláda už nic neskrývá. Babišova MF DNES spustila propagaci ruské vakcíny

Sobotní (10. dubna 2021) vydání deníku MF DNES (Forum 24)

Sobotní (10. dubna 2021) vydání deníku MF DNES | FOTO: Forum 24

Téměř každodenní boj za neschválený lék ivermektin na titulních stranách deníku Právo máme ještě v živé paměti. Kdysi nejrespektovanější deník MF DNES ale zřejmě nechtěl zůstat zahanben. Jen pár dní po jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a proslovu Miloše Zemana o ruské a čínské vakcíně zaplnila titulní stranu sobotního vydání holdingového tisku propagace neschváleného Sputniku V.

Hlavní článek sobotního vydání MF DNES s titulkem „Raději sputnik než čekat měsíce“ píše o průzkumu, který si sama redakce nechala údajně zpracovat u agentury STEM/MARK. Podle něj by si ruskou vakcínu Sputnik V nechalo píchnout téměř 47 procent lidí, kteří ještě nejsou proti onemocnění covid-19 očkováni. A to i přesto, že by látka nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA), podle deníku by jim stačila výjimka od českých úřadů.

Mladá fronta Dnes

Sobotní (10. dubna 2021) vydání deníku MF DNES

O vakcínu Sputnik mají podle článku MF DNES zájem nejčastěji lidé starší 60 let. Naopak mladí lidé látku odmítají, nemají totiž důvěru v kvalitu ani v Rusko samotné. Propagace ruské vakcíny na titulní straně Babišových novin se objevuje jen pár dní po jmenování nového ministra zdravotnictví, který se Sputnikem V začal zabývat hned první den ve funkci. Na rozdíl od exministra Jana Blatného (za ANO) je však rozhodně přístupnější nákupům v Rusku.

FORUM 24 (archiv)

„V tuto chvíli není na stole, že bychom řekli, že zítra jedeme nakupovat do Ruska, ale abychom se podívali na dokumentaci, která je k dispozici,“ prohlásil Petr Arenberger pro Radiožurnál jen pár hodin po jmenování do úřadu.

Stále je tady ale také prezident Miloš Zeman, který nutně potřebuje hrát ruskou kartu. Jeho tlak na dovoz ruské vakcíny se stále stupňuje. Evidentně mu nakonec podlehl i premiér Andrej Babiš, který odvoláním ministra zdravotnictví Blatného otevřel východní frontě cestu.

Zeman už nedávno řekl Parlamentním listům, že dvěma největšími překážkami pro použití neschválení vakcíny Sputnik V jsou právě Jan Blatný a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Prezident prakticky nic neskrýval ani při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. „Každý z nás by měl proto usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér, i já jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta s žádostí o dodávky vakcín,“ prohlásil Zeman s tím, že ve všech třech případech byla reakce pozitivní.

„Bohužel váš předchůdce a ředitelka SÚKL tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ řekl Zeman směrem k ministru Arenbergerovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]