Bábek: Zítra hrajeme v sobotu večer a v neděli ráno. Řízení tohoto státu už připomíná scénku Felixe Holzmanna

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek (archiv FORUM 24)

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: archiv FORUM 24

Vláda nechává živnostníky a drobné podnikatele pomalu vykrvácet. Velké markety prodávají v klidu, bez výraznějších omezení, úplně cokoliv a vláda veškerou kupní sílu nasměrovala k nim. Pro malé krámky, když budou chtít ve čtvrtek otevřít, má naopak vláda nachystánu řadu dalších restrikcí a komplikací.

Vláda nám jen věší další bulíky na nos. Tvrzení ministrů, že malé krámky jsou daleko větším nebezpečím pro šíření nákazy než velký hypermarkety, je nejen lživé a nepodložené, ale je navíc v rozporu s právním řádem.

Vláda opakovaně upřednostňuje a zvýhodňuje velké vlastníky a korporace oproti malým. Ministři se zaštiťují odbornými analýzami, které ovšem nikdy nezveřejní, které nám neukážou. Na výzvy k jednání nereagují, ve svých pražských kancelářích – zřejmě podle momentální nálady – vymýšlejí plány a odmítají zveřejnit data a podklady, na jejichž základě rozhodují. Podnikatelské odbory od počátku otevřeně kritizují tyto diskriminační praktiky, které významným způsobem narušují rovnost a férovost trhu. V konečném důsledku je tak narušena rovnost občanů před zákonem.

Podle předsedy Podnikatelských odborů je naprosto nepřijatelné, aby premiér a ministři v pátek oznamovali, že v neděli rozhodnou, jak to bude vypadat v pondělí. Namísto jasně zdůvodněného stanoviska navíc v neděli dokonce vyhlásí, že místo pondělí se rozhodli pro další čtvrtek. „Zítra hrajeme v sobotu večer a v neděli ráno, a v sobotu večer hrajeme včera, dnes a zítra.“ Řízení státu v podání této vlády vypadá jako komediální scénka Felixe Holzmanna. V úterý řekneme ministrům od plic, co si o nich myslíme. Od 11 hodin se půjdeme projít kolem Úřadu vlády.

Zveme vás  v 10:30 do parku na Klárově (stanice metra Malostranská) a odtud půjdeme na procházku kolem Úřadu vlády, aby nás vláda dobře viděla i slyšela. Vše při dodržení aktuálních protiepidemických opatření. Podrobnosti zde.

Podnikatelské odbory –Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. – mají více než 12 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněnými zásahy státu do podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]