Vláda vs. Schillerová – 4:0. Exministryně dostala od Síkely s Černochovou školení

Alena Schillerová (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Alena Schillerová | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Jednání o důvěře vládě se zapsalo do historie nejen svou délkou, ale také některými vystoupeními členů vlády. Ačkoliv jsou totiž Jana Černochová a Jozef Síkela nováčky na ministerských postech, ukázali bývalé šéfce státní kasy Aleně Schillerové, že mnohým věcem rozumí lépe než ona.

Bývalá ministryně financí byla po Babišovi hlavním kritikem programového prohlášení kabinetu Petra Fialy. Marketingoví specialisté jí připravili projev, který útočil na všechna možná úskalí ve vládním dokumentu, dokonce jsme se dozvěděli, že noví ministři kličkují jako Messi. Přestože Alena Schillerová zřejmě ani netuší, jak zdatný je argentinský fotbalista v této činnosti, vyprávěla o tom.

()

To však byla jen předzvěst věcí budoucích. Jakmile totiž přestala bývalá vicepremiérka předčítat z papírů, které jí dalo PR oddělení hnutí ANO, začala se ztrácet. Toho využili dva členové vlády a jasně jí některé věci vysvětlili. Nejprve to byla ministryně obrany Jana Černochová, kterou zajímalo, jak mohla „strážkyně státních peněz“ kývnout na podezřelou výměnu pozemků mezi Vojenskými lesy a statky ČR a Lesy ČR.

Schillerová argumentovala tím, že na vládě o ničem takovém nehlasovala, a snažila se Černochové vysvětlit, jak to vlastně chodí. To si ovšem šéfka obrany nenechala líbit a ukázala, že má větší přehled než exministryně. „Paní poslankyně Schillerová, i když něco máte na vládě v céčku, a je to tam mlčky projednáno, tak o tom hlasujete. A hlasujete pro, samozřejmě,“ vysvětlila Černochová za značného pokyvování Mariana Jurečky, který již ministerskou zkušenost má z vlády Bohuslava Sobotky. „Přečtěte si jednací řád, a pokud jste si čtyři roky myslela, že o něčem nehlasujete, tak je to ještě horší, než si teďka myslíme my všichni,“ dodala bývalá starostka Prahy 2.

To však nebyla jediná sprcha, kterou si pro Schillerovou členové vlády připravili. Jako druhý se s několika vysvětleními pro bývalou členku vlády postavil k řečnickému pultíku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ten hned při svém prvním vystoupení ve sněmovně ukázal, že dokáže debatu oživit.

„Mluvilo se tady o dluhopisech jako o produktu paní Schillerové. Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá. První náznaky používání dluhopisových papíru se objevují již v době alexandrijské, tedy 300 let před naším letopočtem,“ začal Síkela své vystoupení. „Já sám jsem byl u emisí desítek dluhopisů pro různé vlády, včetně stoletého dluhopisu pro město Vídeň, a nikdy jsem si netroufl označit ten produkt jako můj,“ dodal.

Dále se pozastavil nad dalším podivným vyjádřením pravé ruky Andreje Babiše. „Zmínili jste tady, že jste našli peníze. Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu, vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc, zadlužili jste naše děti. Takže, prosím pěkně, dodržujeme přesně ty technické pojmy,“ požádal nástupce Karla Havlíčka na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

„Stejně jako pojem průmyslová velmoc. Velmoc jako pojem se používá od vídeňského kongresu z roku 1814 až 1815 a jako velmoci se označují státy, které mají díky své vojenské diplomatické nebo kulturní moci určující vliv na mezinárodní vztahy,“ vysvětlil Síkela. „To my ani v tom průmyslu bohužel nemáme, takže my jsme průmyslový stát, to máte pravdu, ale rozhodně nejsme průmyslová velmoc,“ dodal.

Alena Schillerová tak nakonec neodešla jako vítěz, i když se dlouhé hodiny snažila shazovat vládní poslance a ukazovat na jejich nedostatky. Tou, která dostala školení, byla ona, navíc se o tom bude ještě dlouho hovořit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]