Vláda pomůže Babišovu kamarádovi Šimáněmu a Číňanům. Smartwings se může těšit až na dvě miliardy

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík  (ČTK)

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík | FOTO: ČTK

Kamarád Andreje Babiše Jiří Šimáně a čínská investiční společnost Citic Europe se mohou těšit až na dvě miliardy korun. Vláda totiž dnes schválila program Covid Plus, který má pomoci také dopravcům. Program svými parametry zcela náhodou přesně pasuje na to, co požadovala čínsko-česká letecká společnost Smartwings. Ta chtěla peníze přímo od státu, nebo aby se za společnost stát zaručil u bank. Mělo jít o 1,7 – 2 miliardy korun. A jaké jsou parametry Covid Plus? Dopravní společnosti mohou získat až dvě miliardy korun. Náhoda.

Dlouhodobý tlak na stát tak letecké společnosti vyšel. Zákulisní jednání, vyhrůžky propouštěním, nátlak formou tištěných inzerátů v novinách. To vše bylo zřejmě dokončeno na Pražském hradě minulý týden. Na sociálních sítích koluje fotografie Porsche Jiřího Šimáněho zaparkovaného na hradním nádvoří. Opět se ukázalo, že se v České republice vyplatí mít za kamaráda Andreje Babiše, Číňany a Miloše Zemana.

Zatímco drobným živnostníkům, kterým stát během krize zakázal podnikat, vzkázala ministryně Marie Benešová, že „měli mít vatu a měli s něčím takovým počítat“, tak kamarád Šimáně dostane státní záruky až na dvě miliardy korun. Navíc nemusí dodržet podmínky, které před časem vláda vymyslela.

Původně chtěl Babišův kabinet podmínit pomoc Smartwings tím, že nebudou propouštět, a tím, že se celá společnost přejmenuje na ČSA. To už teď požadovat nemůže a nebude. Poněkud příznačné je, že vláda schválila program Covid plus přesně v den, kdy se objevily informace o tom, že Smartwings začaly propouštět letecký personál ČSA. Výpovědi údajně dostaly první desítky lidí a další mají následovat.

Už je líp. Kamarádům Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]