Zavřené školy i restaurace. Babiš nechtěl kritizovat, že Zeman nezrušil oslavu 28. října

repro ČT

Tisková konference vlády | FOTO: repro ČT

Vláda premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci představila další opatření proti šíření covidu-19. Předseda vlády oznámil, že do 2. listopadu budou uzavřeny první stupně základních škol a podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly od středy bude zakázáno pití alkoholu na veřejně přístupných místech. Budou uzavřeny i restaurace, a to od středy 14. října. To bude opatření na dva týdny.

„Chceme požádat veřejnost o porozumění,“ požádal Babiš s tím, že rozhodování bylo složité. Od středy se také omezuje shromažďování na maximální počet šesti osob. „Hledali jsme to nejlepší řešení pro Českou republiku,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček s tím, že kdyby se nestalo nic, hrozilo by nekontrolovatelné šíření viru. „Policie České republiky bude kontrolovat dodržování opatření,“ dodal ministr vnitra.

Musíme provést restrukturalizaci lůžek,“ oznámil Prymula s tím, že jej ubezpečili ředitelé nemocnic, že jsou toho schopni. Na některých místech bude nutná redistribuce pacientů mezi regiony. Bude taktéž povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy.

Restaurace budou uzavřeny s výjimkou hotelových restaurací, které budou k dispozici hostům do osmé hodiny večerní.

Ministr školství Robert Plaga ocenil, že se ředitelé i učitelé snažili zabezpečit, aby školy mohly fungovat prezenčně. „Každý den boje proti covidu je důležitý. Omlouvám se ředitelům škol, omlouvám se rodičům,“  sdělil. „Mým cílem jako ministra školství je, aby ta situace byla tak rychle dobrá, abychom co nejrychleji dokázali dostat všechny žáky rychle do škol,“ doplnil.

Babiš na dotaz, zda by měl přijmout politickou odpovědnost za to, že počet mrtvých přesáhl tisícovku, odpověděl, že jde o lidi, kteří „umírají s covidem. „Postupoval jsem podle doporučení expertů a epidemiologů,“ řekl předseda vlády. „Děláme všechno pro to, abychom se nedostali tam, kam jiné země.“

„Co se týká 28. října, to je dotaz na pana hlavního epidemiologa,“ odmítl Babiš odpovědět na otázku, co říká na to, že prezident Miloš Zeman nechce zrušit oslavy 28. října na Pražském hradě. „Já nerozhoduji o opatřeních, která tam budou, nechtěl bych být podezříván z nějakých osobních zájmů. Nevylučuji, že ceremoniál bude dále omezen,“ uvedl Prymula, který 28. října obdrží vyznamenání. „Pokud to bude nějaká situace, která dospěje k tomu, že to není vhodné, hygiena o tom rozhodne,“ vykrucoval se Babiš.

„Nevím, jaké jsou chyby. Nevím, kde se stal nějaký problém,“ nedokázal premiér odpovědět na dotaz Radka Bartoníčka, který se týkal jeho osobní odpovědnosti a nepřipravenosti na druhou vlnu. „Nemám pocit, že jsem pochybil,“ prohlásil Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner