Vláda zavřela závodní jídelny, zaměstnanci si nemají jídlo v čem odnést

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Provozovatelé hromadných zaměstnaneckých stravovacích zařízení podle svého sdružení nemají dostatek obalů pro výdej jídla. Vláda na pondělním jednání rozhodla, že od úterý pracovníci nemohou v závodních jídelnách pokrmy jíst. Mohou si zde občerstvení jen zakoupit.

Firmy proto vymezují prostory vhodné pro konzumaci jídla. Podle sdružení bude navíc třeba zohlednit vzniklé škody, jako jsou vyšší výdaje v souvislosti s obalovými materiály nebo mzdové náklady. Vláda nové nařízení nepodložila relevantními daty a rozhodnutí nekonzultovala s oborovým svazem ani podnikateli z odvětví. Sdružení pro zaměstnanecké stravování to uvedlo v tiskové zprávě.

FORUM 24 (archiv)

Kabinet podle sdružení nedal provozovatelů zaměstnaneckých stravovacích provozů žádný čas na přípravu, nesdělil ani délku zákazu. Zařízení přitom už loni přijala mnoho hygienických a bezpečnostních opatření. Výdejovou část oddělily plexisklem, ochranné překážky instalovaly také na stolech, aby oddělovaly strávníky. V jídelnách omezily počet míst k sezení, dodržovaly se povinné rozestupy i dezinfekce rukou při vstupu a odchodu. Vláda by podle sdružení měla čísly doložit, jak se v těchto prostorách nákaza šíří.

Pokud by vládní představitelé zamýšlený krok konzultovali se zástupci oboru, mohlo se podle sdružení podařit nalézt nejvhodnější podmínky pro podniky i pracovníky využívající firemního stravování.

Kabinet k novému opatření přistoupil kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru.

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum byl proveden v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy označilo za důležitou 63 procent respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]