Vláda zmírnila omezení – Češi se mohou vrátit do doby papírové

Ilustrační foto (Archiv F24)

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Jakkoliv „doba papírová“ skončila už asi před dvěma dekádami, vláda ze všech obchodů povolila otevřít právě papírnictví. Kromě toho lze v kamenných obchodech pořídit i dětské oblečení a obuv. Vláda rozšířila o tyto položky seznam nezbytného zboží. Prodej není omezen na specializované obchody, v ostatních ale musí být další prostor se zbožím, které podléhá vládnímu zákazu, ohrazen například páskou.

Papírnictví, zvláště ta umístěná v obchodních centrech, velkou návštěvnost ani tržby neočekávají. K návratu do běžného režimu by podle nich bylo třeba obnovení provozu ostatních obchodů, ale také návrat lidí z domovů do kanceláří. Ztráty kvůli nucenému uzavření sítím prodejen papírnictví nezacelil ani internetový prodej. Podle Milana Petra, ředitele společnosti VersaCo provozující síť McPen, e-shop přes násobný růst tvoří jen jednotky procent prodejů uskutečněných v kamenných prodejnách.

Česká obuvnická a kožedělná asociace uvítala, že se do prodeje může vrátit alespoň dětská obuv. Přestože druhá polovina ledna bývá běžně spojena se sezonními slevami, s podstatně nižšími cenami než před Vánocemi nemohou lidé kvůli špatné situaci na trhu příliš počítat. Chceme občany požádat, aby přišli dětem koupit kvalitní zimní obuv a podpořili tak malé české prodejce obuvi v kamenných prodejnách, uvedla tajemnice asociace Vlasta Mayerová.

Dětské oblečení, župany, pyžama nebo papírnický sortiment už před časem vrátil do prodeje například řetězec Tesco.

V České republice od 27. prosince platí nejvyšší stupeň rizika protiepidemického systému PES. Je zakázán maloobchodní prodej s výjimkou potravin, drogerií, lékáren, optik, galanterií nebo květinářství. Tyto obchody smějí nabízet jen nezbytné zboží.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]