Vláda i média se upínají k pravděpodobným signálům o zpomalení růstu nákazy. To ale nic nemění na tom, že bilance epidemie za měsíc říjen má v České republice katastrofický rozměr. Za poslední měsíc vzrostl počet potvrzených případů nákazy ze 70.771 na neskutečných 335.102. Přibylo tedy více než 260 tisíc případů. A to jsou jen ty, o kterých víme. Skutečnost může být ještě mnohem horší, protože nákaza se zhruba v polovině září vymkla kontrole.
Za říjen zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 neuvěřitelných 2596 osob. Celkový počet 3.251 mrtvých je zcela otřesný. Na jeden milion obyvatel je to více než dvojnásobek obětí, než kolik jich zaznamenali v Německu i v Rakousku. A na jeden milion obyvatel máme dokonce i třikrát více potvrzených případů nákazy než Itálie, kterou premiér Babiš vydával na jaře za odstrašující případ neschopné země.
Katastrofického vývoje epidemie v České republice si hojně všímají světová média a není divu, že těmto zprávám dominuje osoba našeho premiéra. Nyní se už i za hranicemi ví, že je Babiš nejen mimořádně schopný v čerpání evropských dotací, ale také mimořádně neschopný při řízení země. Kupříkladu německý server Der Spiegel o Babišově podílu na katastrofální situaci v České republice napsal: „Svým bezstarostným a z politických důvodů rozvolněným koronavirovým managementem český premiér v posledních týdnech zásadně přispěl k tomu, že Česká republika zakouší učiněnou tsunami koronaviru.“
Server svým čtenářům připomněl, že údaj 1300 nových nákaz denně na 100.000 obyvatel nemá v Evropě obdoby.
Americká televize CNN pak s gustem připomněla neochotu Babišovy vlády pomáhat ostatním, zatímco nyní Česko pomoc svých partnerů v Evropské unii a v NATO zoufale potřebuje a také dostává. CNN uvedla: „Na jaře Itálie zoufale žádala o pomoc ostatní země, vojenští lékaři a zdravotní sestry z celého světa žádost vyslyšeli, Česká republika nikoliv.“ Reportér pak nechal mluvit ministra Karla Havlíčka, který si náhle uvědomil potřebu evropské sounáležitosti.
Britský list Financial Times ukázal vývoj v zemích s nejhoršími ukazateli nákazy covid-19. Česká republika je na nejhorším místě v počtu mrtvých.
Zatímco vládní činitelé neustále mluví o jakýchsi nezodpovědných jedincích, kteří nemoc šíří, pravda je nad slunce jasná. Babiš a jeho kolegové ve vládě propásli na konci srpna možnost zabránit eskalaci nákazy. Vláda neudělala v této době na ochranu občanů doslova vůbec nic a premiér dokonce zastavil opatření, která chystal později vyhozený ministr Adam Vojtěch. Bál se totiž, že by mu nepopulární kroky vlády uškodily v krajských volbách.
Nekompetenci Babišovy vlády však charakterizuje především to, že ovládá pouze jediný nástroj, a tím je plošné uzavírání společnosti do karantény. Jakkoli nyní již nezbývá nic jiného než výrazně omezovat sociální kontakty, měli bychom se podívat, jaká opatření pomáhají v rozvinutých zemích epidemii brzdit či dokonce zastavit. Je to zejména efektivní identifikace nakažených, tedy trasování. Česká vláda tento instrument zavést prakticky nedokázala, a tak zavírá zemi vlastně naslepo.
Když Babiš vstupoval do politiky, věděli znalci jeho slavného podnikání, že jeho doménou vůbec není řízení firem, jak si mysleli naivní voliči v roce 2013. Babiš neovládá management, protože má chaotické a nesystematické chování, které je odrazem jeho emocionálního a nestrukturovaného myšlení. Jeho skutečnou kompetencí je agresivní dobývání prostoru pomocí peněz a podvodů. Nikoli řízení státu, a už vůbec ne řízení krizové.
Češi draze platí za svoji neschopnost rozeznat solidního politického vůdce od hochštaplera. Ale zodpovědnost za eskalaci epidemie nese Andrej Babiš a jeho kabinet.