Nouzový stav nevyhlásíme, oznámil Babiš. Navrhnout ho měl ministr Vojtěch

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Od dnešního podvečera mimořádně jedná vláda v demisi, zabývá se také možností opětovného zavedení nouzového stavu. Podle končícího premiéra Andreje Babiše (ANO) ho však kabinet nakonec nevyhlásí. Napsal to webu iDNES.cz

Nouzový stav měl vládě navrhnout ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Že tam učiní, hovořil už v průběhu dne. Mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl sdělil, že důvodem je situace v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Že vláda zvažuje kvůli nepříznivé epidemické situaci opětovné vyhlášení nouzového stavu, řekla už dnes ráno Radiožurnálu hlavní hygienička Pavla Svrčinová. 

()

„Samozřejmě, zvažují se i tyto možnosti, protože zejména v nemocnicích, v domovech důchodců, v zařízeních sociální péče začíná chybět personál,“ odpověděla Svrčinová na dotaz Radiožurnálu, zda vláda nezvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby studenti medicíny mohli pracovat v nemocnicích. Svrčinová při této příležitosti připomněla, že v nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) však naopak doufá v to, že ministerstvo zdravotnictví nechce nouzový stav vyhlásit proto, aby mohli medici místo studia pomáhat v nemocnicích. Na twitteru uvedl, že čeká vysvětlení na jednání vlády.

Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce? To, doufám, hlavní hygienička a ministerstvo zdravotnictví nemyslí vážně! Předpokládám, že nám to na vládě vysvětlí,“ reagoval Plaga. Medici pomáhali v nemocnicích už loni na jaře a na podzim i na začátku letošního roku. V březnu se proti tomu vyslovila Asociace děkanů lékařských fakult, která upozornila na to, že to nepříznivě ovlivňuje kvalitu výsledků studia a do budoucna může vést k problémům v celém zdravotnictví.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ministr zdravotnictví Vojtěch přitom ještě v pátek po jednání vlády řekl, že vyhlášení nouzového stavu není nutné. Opatření proti šíření epidemie se podle něj mohou nadále řídit pandemickým zákonem. Stav nouze by byl nutný, kdyby vláda omezovala například volný pohyb osob, uvedl ministr. Vyplývá to podle něj i z konzultací s právníky ministerstva zdravotnictví.

V českých nemocnicích bylo v neděli 4885 pacientů, u kterých byla nákaza novým typem koronaviru prokázána. V těžkém stavu je 715 z nich. Některé nemocnice už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Žádají také o pomoc armádu. Od pátku vojáci slouží ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, dnes začnou pomáhat v 15 dalších.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé před rokem 5. října. Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkově byl vyhlášen na 254 dní. Opatření jsou nyní vydávána podle pandemického zákona, jehož účinnost ale vyprší na konci února příštího roku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články