Vladimir Putin: Muž strachu, pohrdání a samoty

Eric Drooker

Je osobnost Vladimira Putina výslednicí jeho specifických životních zkušeností, nebo jen dalším vtělením ruské imperiální historie? Je za jeho robotickým vystupováním ještě nějaký člověk, u něhož lze hledat osobní rysy, takové, jaké mívá většina lidí? Kdo je Putin doopravdy?

Můžeme začít od konce, od jeho posledního projevu z 21. února, v němž Ukrajině upřel státnost, obvinil Západ z toho, že Rusko nenávidí kvůli jeho velikosti a nepokrytě všem vyhrožoval. V obličeji, zjevně „vylepšeném“ plastickými operacemi, se neobjevil jediný pohyb svalu, jenž by naznačoval jakoukoli kladnou emoci. Putin se dobře bavil snad jen několik hodin předtím, když v přímém přenosu ruské televize kádroval a ponižoval kremelské potentáty.

Angela Merkelová, jež během své dráhy hovořila s Vladimirem Putinem častěji než kterýkoli jiný politický vůdce, poznamenala po jednom z těchto rozhovorů, že se cítí „zmatená“. Tehdejšímu americkému prezidentu Obamovi řekla, že Putin žije „v jiném světě“. Jenže v jakém?

Hitlerova pomsta

Snaha vytvořit psychologický profil protivníka se datuje přinejmenším do druhé světové války. V roce 1943 pro americký úřad US Office of Strategic Services, předchůdce CIA, sepsal psycholog Henry Murray profil Adolfa Hitlera. Vznikl tak rozbor o 229 stranách. Murray napsal, že Hitler je schizofrenik, který se chce pomstít za své dětství, za roky, kdy musel potlačovat svou zuřivost.

Jaký by byl ale Hitler bez porážky Německa v první světové válce a dohody z Versailles? Jedinec je přece nejen dítětem svého rodu, ale také historických okolností.

Osudná rvačka

Putinovy kořeny jsou ruské a sovětské. Jeho dědeček Spiridon se stal ještě dřív, než mu bylo dvacet let, kuchařem v hotelu Astoria v carském hlavním městě Sankt-Petěrburg. Připravoval tu jídlo pro aristokratickou smetánku. Po bolševické revoluci pro změnu vařil ve venkovském Leninově sídle u Moskvy, po Leninově smrti pro jeho vdovu Naděždu Krupskou a nakonec na jedné Stalinově dače.

Otec současného vůdce se jmenoval Vladimir. Když přišel německý vpád, bylo mu třicet a dobrovolně se přihlásil do armády. Zažil…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]