Vladimir Putin navrhuje odebírat svým kritikům občanství. To dělal už Sovětský svaz

Vladimir Putin (Profimedia)

Vladimir Putin | FOTO: Profimedia

Odebírat ruské občanství za „diskreditaci armády“, za výzvy k porušení územní celistvosti Ruska a také za účast v činnosti organizací prohlášených ruskými úřady za „nežádoucí“ navrhl podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin. Příslušný návrh k novele zákona o občanství schválené zatím poslanci v prvním čtení šéf státu předložil Státní dumě, dolní komoře parlamentu.

„Prezidentův pozměňovací návrh je velice významný a naprosto spravedlivý,“ řekl novinářům šéf bezpečnostního výboru dumy Vasilij Piskarjov podle agentury Interfax. „Pokud lidé, kteří při udělení občanství přísahali věrnost Rusku a slibovali dodržovat naše zákony, to porušili, tak už tím dobrovolně zrušili dohodu se státem, který jim skýtá ochranu a práva občana, a to dává státu právo zrušit rozhodnutí o udělení občanství,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Paragrafy postihující „diskreditaci“ armády či „šíření falešných informací a lží“ o ozbrojených silách se objevily v ruském trestním zákonu po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Za „diskreditaci“ a za „lži“ pokládají úřady veškerou kritiku počínání ozbrojených sil, zmínky o válečných zvěrstvech, ze kterých jsou ruští vojáci podezřelí, anebo i jen protiválečná hesla. Kromě Krymu, který Rusko protiprávně anektovalo na jaře 2014, se Putin na konci září pokusil k Rusku připojit další čtyři ukrajinské regiony částečně okupované ruskými vojsky, jejichž obyvatelé tak získávají ruské občanství. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Piskarjov poznamenal, že ruské úřady zatím zakázaly 67 zahraničních „nežádoucích“ organizací. „Ve skutečnosti je jich mnohem více. Tyto nevládní organizace jsou aktivně zapojeny do protiruské činnosti, včetně vyvolávání nenávisti mezi národnostmi a různými vyznáními. Vměšují se do voleb, vedou dospívající k užívání drog a k destruktivní činnosti, propagují homosexualitu a také sbírají peníze pro nepřítele,“ prohlásil poslanec.

Své kritiky a disidenty zbavoval občanství už Sovětský svaz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články