Putin sledoval ruské jaderné cvičení, poprvé od začátku invaze na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu sledoval jaderné cvičení, informuje britská televize BBC. Stalo se tak poprvé od invaze na Ukrajinu, která odstartovala zhruba před osmi měsíci. Balistické a řízené střely byly podle prohlášení Kremlu odpáleny na Dálném východě a v Antarktidě. Spojené státy americké byly o cvičení informovány v souladu s podmínkami dohody START.

Rusko ve středu odpálilo mezikontinentální balistickou raket Jars z kosmodromu Pleseck, který je vzdálený asi 800 kilometrů severně od Moskvy. Druhá raketa Sivena byla odpálena ze vzdáleného testovacího střediska Kura na Kamčatce, uvedl podle BBC Kreml. Obě střely podle ruské strany dosáhly svého cíle.

()

Prezident Vladimir Putin sledoval celé cvičení pomocí videozáznamu. Později také vystoupil na konferenci regionálních zpravodajských služeb. Ve svém projevu znovu obvinil Ukrajinu z přípravy a možného použití špinavé bomby. Zopakoval i další nepodložená obvinění, která Rusko v posledních měsících vzneslo vůči Ukrajině, včetně toho, že ji USA přeměnily na testovací polygon pro vojenské biologické experimenty.

„Ruské lži o tom, že Ukrajina údajně plánuje použít ‚špinavou bombu‘, jsou stejně absurdní, jako jsou nebezpečné,“ reagoval na dřívější obvinění z úmyslu použití bomby šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Zaprvé, Ukrajina je zavázaným členem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní: žádné špinavé bomby nemáme, ani si je neplánujeme pořídit. Zadruhé, Rusové často obviňují jiné z toho, co sami plánují,“ upozornil.

Poslední podobné ruské cvičení se uskutečnilo pět dní před začátkem invaze. Washington těsně před posledním cvičením zdůraznil, že Rusové tím, že informovali USA, dodržují závazky v oblasti kontroly zbrojení. Státy NATO pořádají jaderná cvičení také.

Válka na Ukrajině trvá už přes osm měsíců. Ukrajinská armáda v posledních dnech pokračuje v ofenzívě v Chersonské oblasti na jihu země a v Luhanské oblasti na východě, zatímco ruská vojska se pokoušejí o útoky v Donbasu na východě Ukrajiny u Bachmutu a Avdijivky, vyplývá z údajů amerického Institutu pro studium války (ISW). Britská rozvědka podle zprávy britského ministerstva obrany upozornila na význam železnic pro ruské ozbrojené síly a zranitelnost tratí vůči sabotážím. Ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili ruské útoky u devíti obcí, včetně Bachmutu, hlásí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články