Server The Moscow Times komentuje poslední setkání takzvaného Valdajského fóra, na kterém tradičně vystoupil Vladimir Putin. Konalo se v říjnu, ale některé momenty z něj unikly naší pozornosti, což by ale v zemi, která je Rusku blízko, asi neměly.
V německu žijící ruský komentátor Leonid Beršidský píše:
Je mrazivé, když vůdce jaderné moci popisuje potenciální jaderný konflikt způsobem, který lze očekávat od sebevražedného atentátníka. Ale intelektuální základy nejnovějších geopolitických výpovědí ruského prezidenta Vladimíra Putina jsou ještě znepokojivější: Putinova politika neumožňuje předpokládat, že by svět mohl doufat v rozumné koordinované kroky, aby se předešlo katastrofické válce.
Putin vyhlásil na zasedání Valdajského klubu, který byl vytvořen jako fórum pro ruské intelektuály v oblasti zahraniční politiky, aby se podělili o své názory se zahraničními kolegy, že Rusko nevěří v preventivní jaderný útok, ale spíše v okamžitou a smrtící reakci:
„Ano, v této situaci se zdá, jako bychom čekali na někoho, kdo by proti nám použil jaderné zbraně a my pak sami nic neuděláme. Dobře, ano. Pak však agresor musí vědět, že odveta je nevyhnutelná, že bude zničen. A my budeme oběťmi agrese a my půjdeme do nebe jako mučedníci, zatímco oni zdechnou, protože nebudou mít ani čas na pokání.“
To je tak fatalistická vize, píše Beršidský, že na rozdíl od předchozích výročních vystoupení Valdajského klubu se Putin ani nesnažil skrývat svou nudu, když odpovídal na známé otázky. Požádal moderátora, aby otázky a odpovědi netrvaly příliš dlouho. Když se japonský účastník chystal položit otázku, Putin jen řekl: „Bude to opět o ostrovech? To není zajímavé.“
A když se moderátor zeptal, zda je něco, co by Putin chtěl změnit, odpověděl: „Chci, abychom tuto diskuzi už ukončili, protože potřebuji letět do Uzbekistánu. A chci si předtím, než pojedu, zahrát hokej.“
V jednom okamžiku Putin vysvětlil své fatalistické krédo, když se vyjádřil k povaze strachu: „Pokud jste se za sebe rozhodli, pokud jste učinili volbu, musíte jednat, aniž byste se přes rameno ohlíželi na nějaké negativní důsledky pro vás osobně. Musíte přemýšlet o pozitivních důsledcích pro ty, pro které to děláte.“
Podle Beršidského je Putin z jakékoliv diskuze unavený. On už všechna rozhodnutí učinil. Není to jen jeho vnitřní reakce na to, že je moci více než 18 let.
Moderátor setkání, politolog Fjodor Lukjanov, a tým dalších známých ruských intelektuálů s vazbami na Valdajský klub, napsali ve zprávě o letošním zasedání, že všechny pokusy o vytvoření funkčního globálního systému selhaly a nyní je každý sám za sebe. Svět se vydal jiným směrem. Vstoupil do éry jednostranných rozhodnutí. Je to objektivní trend, který nelze nijak řídit.
Úpadek OSN, obchodní války amerického prezidenta Donalda Trumpa, rozšíření jaderného zastrašování na menší země, jako je Severní Korea (což autoři považují za „dobrou zprávu“), hádky o migraci – to vše je pro Lukjanova a jeho spolupracovníky náznakem toho, že „státy jsou stále egoističtější“. V tomto světě musí být národy spíše schopné rychle měnit partnery než spoléhat se na dlouhodobé aliance.
Text z The Moscow Times by se dal shrnout jeho titulkem: Putin žije ve světe bez pravidel.
(Redakčně kráceno.)