Vladimír Mlynář, ředitel PPF pro vztahy s veřejným sektorem a bývalý ministr, není spokojen, že se (podle něj) vztahy s Čínou staly předmětem domácí politiky. Dle něj tyto vnitropolitické boje mohou poškodit český byznys. Prohlásil to na konferenci ve Sněmovně.
Podle toho, jak ho cituje Aktuálně.cz, dospěl už skutečně daleko: „Je to souboj Zeman a Antizeman. A to je velmi nešťastné. Vede to na jedné straně k planým gestům, jako je podpora Tchaj-wanu, na druhé straně se dostává neracionálních reakcí v podobě rušení koncertů, kterým nemůžeme nikdy rozumět…
Důležité je zanechat domácích politických válek. Pokud bude i nadále Čína předmětem vnitropolitického boje prezidenta s ‚pražskou kavárnou‘ a těmi, kdo s ním nesouhlasí, tak se z této pasti nelze dostat. Tím, kdo bude trpět, bude určitě byznys v nějaké podobě, která je těžko předvídatelná.“
A ještě pronesl oblíbenou mantru pročínských kruhů, že zdejší debaty o Číně nejsou racionální a vedou se bez znalostí tamních reálií, což způsobuje černobílé vidění na ose dobro a zlo či svoboda a komunismus.
Předně by bylo dobré připomenout, že hlavní podíl na vyhrocené debatě má Miloš Zeman. Jeho ostentativní pohrdání otázkou lidských práv, šaškování s Krtečkem v televizi, blekotání o stabilizované společnosti, naslibované miliardy čínských investic, které nikdo nikdy neviděl, bizarní zmizení jeho čínského poradce, zpáteční let z Číny soukromým letadlem Petra Kellnera – máme pokračovat? Postup policie proti českým občanům, co během návštěvy čínského prezidenta vyvěšovali tibetskou vlajku, je už jen (rudou) třešničkou na dortu.
To jsme se ještě nedostali ke koncentrákům, dárcovství orgánů na transplantace, krádeže duševního vlastnictví ve světě. Tak příště.
Vladimíre Mlynáři, netahejte nás za nos. Ostatně ty byznysové zájmy v Číně jsou vaše zájmy, nám jsou celkem dost ukradené. Když už máte za prachy rudo-žluté vidění, nechtějte tuto poruchu i po nás.