Vládne nám socialistický velkostatek

Bohumil Pečinka na debatě v Rock Café, na základě které vznikl Speciál FORUM. (archiv)

Bohumil Pečinka na debatě v Rock Café, na základě které vznikl Speciál FORUM. | FOTO: archiv

Zájmové pozadí současné vlády můžeme popisovat různým způsobem. Vůdčí silou je skupina, která by se s malou nadsázkou dala označit slovy socialistický velkostatek, tedy velké agrokomplexy, spojené tak či onak s rodinami Babišů a Tomanů, které dnes v součinnosti s Hradem vytvářejí hlavní směr české politiky. 

Jejich vrcholným číslem je, že používají český stát k nátlaku na Evropskou unii, aby tzv. nezastropovávala zemědělské dotace. Zatímco v EU je většinový názor přidělovat subvence jen malým a středním podnikům, rodiny Babišů a Tomanů formulují stanovisko České republiky ve prospěch zájmů socialistického velkostatku. 

Pokud se tento názor podaří prosadit i v následujícím finančním období EU, definitivně převáží určitý způsob zemědělského hospodaření, jehož průvodním znakem je vymrskávání půdy, její chemizace a neschopnost zadržovat vodu. Tedy přesně způsob, jakým reprezentanti socialistického velkostatku už od dob komunistické normalizace hospodaří s půdou a životním prostředím. Šlo by o definitivní vítězství kolektivizace padesátých let, která přivedla rodiny Babišů a Tomanů do pozic, které od té doby neopustily.   

Text vyšel ve Speciálu FORUM, který mapuje důsledky moci Andreje Babiše. Objednat si jej můžete na našem e-shopu. Najdete tam následky pěti let Babiše ve státních funkcích a najdete zde texty Jaroslava Kmenty, Bohumila Doležala, Pavla Šafra a samozřejmě celé redakce deníku FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]