Vládneme v Česku: Babišův návrh na zmrazení platů se nezdá Babišově vládě

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zmrazení platů ústavních činitelů včetně soudců v příštím roce lze podle vlády považovat za zavedení platových restrikcí vůči soudcům. Návrh by mimo jiné přinesl změnu dosavadního způsobu výpočtu platu soudců a výrazně by tak zasáhl do jejich materiálního zabezpečení a jeho prostřednictvím by mohl zasáhnout i do postavení a nezávislosti soudní moci jako takové. Vláda to uvedla ve svém stanovisku.

Server iRozhlas.cz píše s odkazem na zprávu ČTK: Babiš kvůli návrhu narazil i na výhrady špiček justice. Poslanci by se tímto návrhem mohli v prvním čtení zabývat již na své nejbližší schůzi, která začne ve středu.

Vláda jako celek zaujala k návrhu neutrální stanovisko a píše, že pokud jde o politiky, pak zmrazení platů pro příští rok podporuje. Není však jisté, zda parlament stihne do voleb novelu schválit. Výhrady k ní mají koaliční sociální demokraté.

Vláda píše, že v části týkající se soudců se návrh dostává do rozporu s dosavadní judikaturou Ústavního soudu, který ve svých nálezech již formuloval jednoznačné ústavní požadavky na odměňování soudců a jeho stabilitu. Vyvolává tak podle vlády vážnou pochybnost ohledně své slučitelnosti s ústavním pořádkem.

„Zásadní změnu v systému odměňování představitelů státní moci a soudců, kterou je navrhovaná změna výpočtu platové základny, by měla předcházet podrobná analýza systému odměňování ve veřejné sféře a diskuse zástupců moci zákonodárné, výkonné i soudní,“ stojí ve stanovisku. Důvodová zpráva k návrhu je navíc velmi obecná a neodůvodňuje konkrétně potřebnost navrženého opatření, uvádí vláda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články