Vládní influenceři z TikToku přes palubu? Včera hvězdy, dnes už holdingový tisk tepe jejich prohřešky

Anna Šulcová, Jakub Gulab a hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal (Instagramový profil Anny Šulcové)

Anna Šulcová, Jakub Gulab a hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal | FOTO: Instagramový profil Anny Šulcové

A to bylo slávy, když Úřad vlády spustil na TikToku kampaň na podporu očkování a k vyvracení mýtů. Strakovka děkovala, chválila a nad prvním videem dvojice mladých tvůrců Aničky a Jakuba se rozplývala nadšením. Ne tak cílová skupina, ať už jí měl být kdokoli. Mladí se tomu smáli, starší nechápavě kroutili hlavou. Slávy je ale, zdá se, konec. Portál iDNES z holdingu předsedy vlády nečekaně vystartoval kritickým článkem o tom, že se nové hvězdy v době zákazu vycházení možná potloukají venku. A je to. Takhle se přece i mnozí ministři s předstihem dozvěděli, že „už to nechtějí dělat“.

Bere to dost rychlé konce. To, co přede dvěma dny začalo prvním klipem zamýšlené vládní kampaně na podporu očkování proti covidu-19 a oslavnými výkřiky na twitteru Úřadu vlády, pokračuje článkem ve vládním (čtěte Babišem vlastněném a do fondu formálně vloženém) médiu iDNES.cz. V něm už tiktokery Jakuba Gulaba ani Annu Šulcovou, kteří prý své služby vládě nabídli zdarma a nezištně, nikdo nechválí. Naopak. V textu s titulkem „Influenceři z vládní kampaně mohli porušit nařízení, naznačilo video na instagramu“ se v podstatě dovídáme, že to jsou vlastně zlobivé děti, nezodpovědní mlaďasové, kteří nejspíš ani nedodržují opatření vlády, kterou ještě včera tak dojemně propagovali.

Eric Drooker

V článku z 29. ledna se přísně oznamuje: „Úřad vlády podpořil online kampaň na vyvracení dezinformací o očkování na covid-19, kterou vytvořili mladí influenceři Anna Šulcová a Jakub Gulab. (…) Právě Gulab přitom včera večer publikoval po 21. hodině video, na kterém je venku. Mohl tak porušit vládní nařízení. Video Gulab sdílel na instagramu přibližně ve tři čtvrtě na deset večer, zda bylo natočeno v tu chvíli, není jasné. Podle vládního nařízení, které je nyní aktuálně v platnosti, je nicméně omezen volný pohyb osob od devíti hodin večer do pěti hodin ráno.“

A se zdviženým prstem se připomíná, že výjimkami jsou jen cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou či cesty do zdravotnických zařízení. Dále se z článku dovíme, že se redakce s Jakubem Gulabem, autorem usvědčujícího videa, pokoušela spojit a žádat vysvětlení, ale nebral telefon.

No vida. „Aničko a Jakube, děkujeme, videa jsou skvělá,“ neslo se přitom twitterem z oficiálního vládního účtu @strakovka ještě předevčírem. A teď už holdingový tisk upozorňuje také na to, že na předmětném videu je k vidění nejen potenciální delikvent Jakub, ale i jeho kolegyně a druhá tvář (ne)slavné vládní kampaně Anička. Některá videa tedy zjevně až tak skvělá nejsou.

Ono to ale přes všechnu chválu nebylo tak slavné ani s tím předešlým, s tím oficiálním. Málokdo chápal, co má interiér Úřadu vlády společného s očkovací kampaní. Další onomu dílku vyčítali bezbřehou infantilitu typu „to je okno, to je chodba, to je Strakovka, koukejte, a to je lustr“. Uživatelé TikToku jsou sice vesměs velmi mladí, ale mateřské škole přesto už zřejmě odrostli. Ale protože klip sdílel i sám Andrej Babiš, objevily se rovněž vcelku pochopitelné názory, že ve skutečnosti jde jen o volební kampaň jeho hnutí za naše peníze. Vládou vychvalovaní tvůrci pak schytávali na TikToku v drtivé většině posměch nebo nadávky, uživatelé se bavili také tím, že video houfně nahlašovali jako nevhodné.

Bývalá dětská herečka, nyní autorka blogů či knih Michaela Kudláčková se na twitteru svěřila s „pokusem“ na dvou případných cílových skupinách. Napsala: „Dneska jsme to ukázali mámě. (75) Jen tak pro reakci. S neutrálním komentářem, že vláda má nový styl pro mladé. * A proč má ta holka holý břicho v lednu? A co to tam lítá? * Tak nic, tak neteř (17): * WTF, co to je za haluz? *“

Podobný nápad, jehož nepříliš lichotivý výsledek zveřejnil, dostal i jiný twitterový glosátor známý jako Mr. Zout. Předvedl klip své babičce. „Babi, koukni, v tomhle videu ti vysvětlí to očkování. –To je nějaká šla*ka? –Ne babi, influencerka. A ona ti tady vysvět… –To je nějaká šla*ka. –Ne, babi, influencerka a natočila ti takový… –Voblíká se jako šla*ka. -Ciwe babi, k*va, poslouchej… –Vždyť řikam. Dej to pryč.“

Mladí jsou jistě v mnoha věcech dobří a velmi dobří a v celé spoustě věcí lepší než starší generace a možná to platí i pro naši dvojici influencerů. Jen ta klasická stará rčení nejspíš zas tak moc neznají. Kdyby se totiž Anička s Jakubem předem zeptali babičky, mohla by jim vyložit třeba, co znamená „panská láska po zajících skáče“. A bývali by si mohli tu blamáž odpustit.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články